„Köszönöm, de kaptam egy olcsóbb napelemes ajánlatot!” – hangzik el gyakran a telefonban. És az adott ajánlat tényleg olcsó. Már-már hihetetlenül olcsó. De mindig hinni akarunk abban, hogy míg mások bután döntenek, mi átlátjuk a káoszt és megtaláljuk a kiváló minőséget egy olcsó ajánlat formájában. Pedig csodák nincsenek. Vagy, ha vannak, akkor nem futunk nap mint nap beléjük. Az olcsó ajánlat valamelyik eleme olcsóbb, mint amihez hasonlítjuk. Igaz, laikusként erre gyakran csak akkor jövünk rá, amikor évek múltán szembesülünk egy problémával.
Az olcsó napelemes ajánlat „rejtett” elemei
Nincs raktárkészlet
Egy folyamat a megrendeléstől a telepítésig kb. 3 hónap alatt fut végig. Amelyik cégnek nincs raktárkészlete, az a telepítés előtti napokban próbálja beszerezni adott rendszer elemeit. Ez pedig vagy sikerül vagy nem. Ha nincs raktárkészlete a cégnek, felesleges raktárat fenntartania és raktárost fizetnie. A telepítendő rendszer nagyobb elemeit egy nagykerből vásárolják és a legtöbb esetben velük szállíttatják ki a telepítés előtti napon. Így az átvétel és a tárolás felelőssége az ügyfélre száll.
1-2 fős cég
Az ügyféllel való kapcsolattartás addig zökkenőmentes, míg az ki nem fizeti a rendszer árát. Utána már a következő ügyfélre kell koncentrálnia, mivel onnan jön az a bevétel, ami életben tartja a céget. A kis létszám miatt, kis bérköltség rakódik a rendszer árára, viszont probléma esetén pont a kis létszám miatt lassú vagy éppen nulla a panasz kezelés.
Az egész cég egy telefonszám és egy email cím
A lényeg az ügyfél megszerzése egy olcsó ajánlattal. Ezért a költségek minimális szinten vannak tartva. Ha pedig komolyabb gond támad, könnyedén lehet email címet és telefonszámot váltani.
Nincs saját telepítő csapat
Az állandó költségek padlón tartásának egy másik eleme a munkák kiszervezése. Minden telepítést külsős csapatok végeznek. Általában mindig azok akik épp szabadok vagy a legolcsóbban elérhetők. Már pedig e két dolog nem a kiváló munkát végző csapatok fő jellemzője.
Sok esetben a szerződésben eldugva szerepel egy kibúvó is, amivel minden későbbi probléma kezelése, a telepítést végző csapatra száll. Egy olyan csapatra, ami napról-napra az új telepítéseiből él, így minden javítási munka számára kezelhetetlen problémát jelent.
Olcsó alapanyagok használata
A napelem rendszer kapcsán a megrendelő mindig csak két dolgot ellenőriz: milyen inverter és milyen napelem rendszer van benne. Ha ezek azonosak két különböző ajánlatban, akkor az ügyfél hátradől és az olcsóbbat választja, mondván a másik túlárazott. Pedig ez korántsem biztos, hogy így van. Az apró szerelési anyagokon rengeteget lehet „spórolni”. A legegyszerűbb példa erre egy egyszerű gyors kötöző. Mindenki ismeri, 5-7Ft darabja. Kábelek egymáshoz vagy fix ponthoz való rögzítéséhez használjuk. Napelem rendszereknél viszont kizárólag UV álló fémnyelves gyors kötözőt használunk, hogy ne csak 5 évig rögzítsen! Ennek az ára viszont már 50-60Ft. Ugyanez igaz az MC4 csatlakozókra is. Korrekt cég gyárit használ, de sokkal olcsóbb az utángyártott. Az viszont nem is bírja addig…
Nem fizet ÁFA-t
Nagyon könnyű olcsó napelemes ajánlatot adni, ha nem fizetjük ki a 27%-os ÁFA-t. 2021 áprilisában az egész országon végig szaladt a hír: az egyik legnagyobb napelemes cég vagyonát zárolták. Az első hetek bizonytalansága után jöttek a szomorú hírek. Bűnszövetkezetben elkövetett milliárdos ÁFA csalás a vád. Ügyfelek százai futnak most a pénzük után, és a korábban telepített napelem rendszerek ezreinél merül fel a kérdés – kihez lehet majd fordulni garanciális problémákkal? Mert a cég megszűnésével az általa vállalt telepítési garanciák is megszűntek. Illetve a hathatós segítségük nélkül a beépített elemekre vonatkozó gyártói garanciák érvényesítése is minimum nehézkessé vált.
Szürke forrásból beszerzett alapanyagok használata
Az adók és egyéb költségek meg nem fizetése eredményezhet olcsó napelemes ajánlatot. Viszont ehhez egyből társulhat egy probléma is, még pedig a garanciák hiánya. Az ügyfél joggal hiszi, hogy adott napelemre, inverterre jár neki a garancia. De a szürke beszerzési forrás miatt ez még sincs így.