A SolaEdge inverterek egy teljesen új megoldással álltak elő a napelemek menedzselésében és ezzel külön kategóriát hoztak létre az inverterek között:
az okos inverterekét!
De miért lenne a SolarEdge inverter okos?
Egyáltalán mit takar a smart inverter kategória?
Ennek megértéséhez előbb meg kell ismerni a hagyományos inverterek által kezelt napelem rendszerek gyenge pontját.
A napelemes rendszerek sorba kötött rendszerek. Legegyszerűbben úgy képzelhetjük el a működésüket, mint egy ahogy a régi, sorba kötött karácsonyfa izzók működtek. Jól emlékszünk rá, ezeknél a régi izzósoroknál, ha egy izzó kiégett, akkor az összes fény kialudt. Valami hasonlót kell elképzelni a hagyományos inverterek által működtetett napelem rendszereknél is.
Ha valamelyik napelem, valami oknál fogva nem működik a teljesítménye maximumán, akkor a sorban lévő összes napelem teljesítménye beáll a leggyengébben teljesítő panel szintjére.
De milyen tényezők miatt ne termelne egy napelem a maximumán? Például az alábbiak miatt.
Összefoglalva a teljesítmény csökkenés oka lehet:
- szennyeződés
- árnyék
- cellasérülés
- degradáció
Mi történik ilyenkor?
Ahogy a fenti ábrán is látszik, ha egy napelemnél teljesítmény csökkenés történik, akkor életbe lép a karácsonyfa izzó effektus. Az adott string-en lévő összes napelem teljesítménye lecsökken a leggyengébb napelem teljesítményének szintjére. (A string a sorba kötött napelem által létrehozott hálózat. Lakossági inverterek 1-2 string-et tudnak kezelni.)
Ha a leggyengébb napelem teljesítménye 50%-ra esik vissza, akkor a string-en lévő összes napelem maximum 50%-os teljesítménnyel fog működni. Ha pedig az egyik napelem tönkre megy és nullára termelésre lesz képes, akkor a napelem rendszer összteljesítménye is nulla lesz.
Ebből már látni, hogy mennyire fontos problémáról is van szó.
A mérnökök első megoldása a problémára a mikro inverterek voltak. Valójában az össze napelem panel mögé betettek egy mikro invertert és ez kezelte is az adott problémát.
Viszont ez egyből 2 másik, teljesen új problémát okozott.
Egyrészt a mikro inverteres napelem rendszer beruházási költsége drasztikusan nőtt, így a megtérülési idő is az egekbe emelkedett. Másrészről a mikroinverterekkel napelemenként egy új, borítékolható hibaforrást helyeztek el.
És ekkor jöttek a SolarEdge mérnökei a forradalmian új megoldásukkal!
A SolarEdge inverter megoldása a problémára
A SolarEdge mérnökei egy teljesen új megoldással rukkoltak elő. Fogták és a hagyományos invertereknél string szintű optimalizálást lehelyezték a napelem panelek szintjére. Mindezt úgy, hogy minden napelem panel mögé felszereltek egy optimalizáló modult (PO) és az invertert egyszerűsítették. Az optimalizáló modulok egyszerűbb felépítésük miatt sokkal kevésbé sérülékenyek, mint a mikro inverterek, így alapból 25 év teljeskörű garancia jár hozzájuk.
Az inverter egyszerűsödése is előnyökkel járt.
Alapból 12 év garanciát vállal rá a gyártó, amit felár ellenében akár 25 évre is ki lehet terjeszteni.
A SolarEdge inverterek előnyei
Nézzük sorra milyen előnyei is vannak egy SolarEdge invertert használó napelemes rendszernek.
- Napelem panel szintű optimalizálás. Kezeli az egész string-re ható teljesítmény csökkenést. A SolarEdge okos napelem rendszereknél, ha egy napelem valamiért rosszul teljesít, az csak az adott panelre vonatkozik. A string többi panelje a saját maximumán termel tovább.
- Pluszban termelt energia. A karácsonyfa izzó hatás kezelésével a rendszer visszanyeri a különben elvesztett termelést. Így akár 5-25%-kal több energia termelhető adott rendszer által.
- Vegyes tájolású napelem string-ek kezelése.
- Eltérő típusú és teljesítményű napelemek kezelése. Egy hagyományos rendszernél, ha mondjuk 12db 350Wp-es napelem mellé egy 320Wp-es teszünk fel, akkor mind a 13db panel teljesítmény maximuma 320W lehet. A SolarEdge rendszernél viszont adott példánál maradva minden napelem a saját maximumán tud teljesíteni. (12x30W nyereség óránként. 30-35 éven át!)
- Beépített távfelügyeleti rendszer. A távfelügyeleti rendszer segítségével a termelés napelem panel szinten látható aktuális, napi, heti, havi vagy éves bontásban.
- Maximalizálható a tetőfelület kihasználtsága. Azáltal, hogy különböző teljesítményű paneleket tehetünk egy rendszerbe, lehetőség nyílik a különböző méretű panelek kombinálására is. Tehát az 1×1,7m-es 60 cellás (vagy 120 félcellás) panelek mellé akár 1x2m-es 72 cellás (vagy 144 félcellás) paneleket is elhelyezhetünk.
- Vegyes tájolású rendszerek kezelése. A SolarEdge rendszerek jól kezelik a vegyes tájolású (mondjuk keleti/nyugati) napelem rendszereket is.
- Időszakosan árnyékos helyek is használhatóvá válnak. Az olyan telepítési pontok amikre pl. egy tető sík bizonyos napszakokban árnyékot vet, a SolarEdge rendszerekben telepíthetőkké válnak. Minimalizálja a különböző mozgó árnyékok (kémény, villanyoszlop, fa, stb.) a negatív hatásait.
- Napelem panel hibák egyszerű azonosítása. Azáltal, hogy a SolarEdge rendszernél napelem panel szinten lehet látni az aktuális termelést, nagyon egyszerűvé válik a különféle problémák napelem szintű azonosítása. (Más rendszereknél ez helyszíni mérések által azonosítható csak.)
- Kiemelt biztonság a személy és vagyonvédelemben. Hagyományos invertereknél amíg süt a nap a szolárvezetékekben nagyfeszültségű egyenáram fut. A SolarEdge rendszerben, ha lekapcsol a hálózati áram, akkor a szolárvezetéken automatikusan megszűnik a nagyfeszültségű egyenáram. Így nagy biztonságot jelent a telepítőknek, a karbantartóknak, a tűzoltóknak és a vagyontárgyaknak is.
A SolarEdge inverterek hátrányai
- Magasabb beruházási költség. Bár maga az okos inverter nem drágább hagyományos társaihoz képest, de a minden napelem panelhez kötelezően felszerelt optimalizáló modulok miatt, rendszer szinten magasabbak az induló költségek. Viszont a SolarEdge rendszer a teljesítmények optimalizálásával olyan plusz energia termelést képes realizálni, ami hosszú távon kompenzálja ezt. Illetve a SolarEdge inverterek egyedi árképzése miatt a magasabb beruházási költségek jobbára 15-16kW-os rendszerek szintjéig igazak. A 16kW-os invertertől felfelé a SolarEdge inverterek ára már annyira kedvező, hogy optimalizáló modulokkal együtt is versenyképes a hagyományos inverterekkel. Illetve ez az a méret ahonnan kezdve a panelszintű optimalizálást fel lehet váltani a 2 panel szintűvel. Így fele annyi optimalizáló modulra van szükség a rendszerben, ami tovább csökkenti a rendszer árát.
- Több egység, több hiba lelhetőség. Mivel a SolarEdge rendszer csak az optimalizáló modulokkal együtt működőképes, így azok plusz hibaforrásként jelentkeznek. A SolarEdge ezt a lehetséges problémát az optimalizáló modulok egyszerű és időtálló felépítésével próbálja kezelni. Illetve minden optimalizáló modulra 25 év teljes körű garanciát vállalnak!
A SolarEdge inverter monitoring
A SolarEdge inverterek fő előnye a napelem modul szintű optimalizálás. De rögtön ez után jön az utolérhetetlen monitoring amin keresztül szinte mindent megtudhatunk a rendszerünkről. (Sokan ellenérvként is hozzák fel a SolarEdge „csili-vili” monitoringját, aminek szerintük nincs is más szerepe, mint a felhasználók elkápráztatása!)
De mit tud a SolarEdge monitoring, amit a többi inverter nem tud?
Először is minden infót amit megjelenít napelem szintű lebontásban tudja.
Kíváncsi rá adott pillanatban melyik napeleme mennyi energiát termel?
Elég ránéznie a monitoringra és tudni fogja.
Szeretne bekukkantani pár SolarEdge rendszer működésébe?
Ezt is megteheti a nyilvános rendszereken keresztül.
Először klikkeljen ide.
Hol lakik? Mondjuk Budaörsön?
Akkor nézze meg pár budaörsi rendszer termelését!
Gépelje be a kereső mezőbe, hogy „Budaörs”.
Jelenleg 5 rendszer termelésébe tud bele lesni.
Nézzük meg mondjuk az e-Revolution 7,83kWp-es rendszerét, aminek panel elrendezésén jól látni, hogy egy nagyon osztott, több égtájba néző tetőfelületről van szó. Logikus döntés volt anno a SolerEdge választása.
Az aktuális napi termelésnél pl. délelőtt jól látni, hogy egyes panelek benapozottsága lényegesen nagyobb, így akár kétszeres termelésre is képesek adott időszakban. Más, nem optimalizált rendszereknél ezen plusz termelés elveszne. Minden egyes nap. Évről évre. 30-35 éven át.
Ezt végig gondolva már érthető, hogy bár a SolarEdge rendszer induló költsége kisebb rendszereknél magasabb, mint hagyományos invertert használva, viszont vannak tetőfelületek, ahol ezen plusz összeg többszörösét termeli meg az évek alatt.
SolarEdge 1 fázisú inverterek
A SolarEdge 1 fázisú inverterei HD Wave technológiával. (Hazai viszonylatban 1 fázison maximum 2,5kW-os inverter telepíthető.)
Az elérhető inverterek:
- SolarEdge SE2200H
- SolarEdge SE3000H
- SolarEdge SE3500H
- SolarEdge SE3600H
- SolarEdge SE4000H
- SolarEdge SE5000H
SolarEdge 3 fázisú inverterek
A SolarEdge 3 fázisú inverterei.
Az elérhető inverterek:
- SolarEdge SE5K
- SolarEdge SE7K
- SolarEdge SE8K
- SolarEdge SE9K
- SolarEdge SE10K
- SolarEdge SE12.5K
- SolarEdge SE16K
- SolarEdge SE17K
- SolarEdge SE25K
- SolarEdge SE30K