Az NVSolar napelem telepítő alapképzése
Napelem telepítő képzéseink 2024-ben is folyamatosan indulnak telephelyünkön. (Budakalász, Kék Duna u. 3.)
Ha önben is felmerült már a gondolat, hogy milyen jó lenne egy biztos, jól fizető állás birtokában lenni, akkor a következőket érdemes figyelmesen elolvasnia.
Válságok jönnek és válságok mennek. Jelenleg is épp nyakig benne vagyunk egy válságban. Sokan elvesztették az állásukat vagy annak bizonytalansága miatt váltáson gondolkodnak. Ha esetleg ön is hasonló cipőben jár, akkor a következő sorok önnek szólnak.
Az NVSolar Energia Kft. több mint 11 éve telepít napelem rendszereket országszerte. Közel 4.500 telepített napelem rendszerrel a hátunk mögött nem csak elméleti, de komoly gyakorlati tapasztalattal rendelkezünk. És ezt a tudást most szeretnénk megosztani azokkal, akik nyitottak egy biztos megélhetést nyújtó munka megtanulására.
A képzést követően, a kellő gyakorlati tudás birtokában lényegesen könnyebb lesz egy napelem telepítő cégnél elhelyezkedni. Vagy kellő kitartás és elszántság esetén önállóan foglalkozni a napelem telepítéssel. (Az önálló munkavégzéshez villanyszerelői végzettség szükséges!)
Miért hisszük, hogy a napelem telepítői munka hosszú távon is biztos megélhetést kínál?
2023 őszére Magyarországon már kb. 220.000 HMKE méretű napelem rendszer üzemelt. Ezt a számot alig 10 év alatt sikerült elérni. Mindezt úgy, hogy – a Nemzeti Energiastratégia részeként – 2030-ig 200.000 HMKE méretű napelem rendszer telepítését tervezte a kormány!
Tehát jó 7 évvel korábban értük el a célt, mint ahogy a tervek szerint kellett volna! Az eredményt látva a kormány csavart egyet a terveken és megduplázta azokat! Így immár úgy számolnak, hogy évi 1000-1500MW-nyi napelem rendszer kerül évente átadásra 2030-ig!
Az 1000MW, egy 9kW-os átlagos lakossági napelem rendszer mérettel számolva több mint +111.000 napelem rendszert jelentene évente! Persze nem lesz ennyi, mert a HMKE méretben sok 50kW körüli céges rendszer is megtalálható.
De jöjjön még egy szám! Az évi 1000MW a jelenlegi átlag 420Wp körüli napelem teljesítmény mellett közel 2,4 millió panel telepítését jelenti! És ez az energiaügyi miniszter által tippelt minimum éves telepítés…
Könnyen belátható, hogy ilyen mennyiségű új rendszer üzembe állításához, folyamatosan nagy számú napelem telepítőre lesz szükség! És az sem kérdéses, hogy ez a 220.000 (idővel 400.000?) napelem rendszer időnként karbantartást, bővítést igényel majd, ami szintén a telepítőket igénylő feladat.
Szóval jöhetnek még hullámvölgyek, majd újabb felfutások, de nagy biztonsággal állítható, hogy a napelem telepítők előtt 2030-ig még rengeteg munka áll!
Mire jó a napelem telepítő képzés?
5 nap alatt nem lehet egy komplett szakmát megtanulni. Viszont az alapjait nagyon jól el lehet sajátítani, hogy ne nulláról kelljen munka közben ellesni a fortélyokat.
Napelem rendszereket csak villanyszerelők szerelhetnek, pont úgy, mint ahogy házat csak kőműves építhet. Viszont ahogy a kőművesek mellett is fontos szerepük van a jól betanított segédmunkásoknak, ugyanannyira szükségesek a képzett napelem telepítők a villanyszerelők mellé!
Egy jól működő napelem telepítő csapat 3-4 főből áll, ahol a villanyszerelő végez minden bekötést. A telepítő segítők pedig a villanyszerelői ismereteket nem igénylő egyéb munkafolyamatokban segédkeznek. (Cserepek felszedése, kampók rögzítése, napelemek tetőre juttatása és rögzítése, stb…)
A képzés során átadunk minden elméleti és gyakorlati tudást amivel egy telepítő csapat hasznos tagjává válhat, már az első naptól kezdve.
Ez nem egy OKJ-s képzés! Itt nem szakmakóddal ellátott papírt fog szerezni a jelentkező, hanem a való életben használható tudást.
Olyan tudást, amivel könnyedén beilleszkedhet egy napelem telepítő csapatba, ahol a villanyszerelő irányítása mellett végezheti a telepítéseket. (Időnként mi is keresünk telepítő kollégákat.)
Jelenleg kevés olyan munka van, aminél ilyen biztonsággal lehet, ilyen távlatokban előre látni!
Kiknek jó ez a képzés?
Alapvetően ketté kell szedni a jelentkezőket alap képzettségük szerint.
Vannak akik már villanyszerelő végzettséggel vágnak bele a képzésbe. Az ő céljuk az, hogy megismerjék a napelem inverterek sajátosságait, bekötésüket. Őket általában a komplett telepítési folyamat érdekli az értékesítéstől, a termelési számításokig, mert a céljuk egy saját telepítő csapat összehozása.
Mások villanyszerelői végzettség nélkül jönnek, hogy a villanyszerelésen túl minden más munkafolyamatot korrekt módon elsajátítsanak. Ezáltal egy olyan tudás birtokába kerüljenek amivel előny élveznek majd egy napelem telepítő munka során.
És többen jöttek már csapatban. 2-3 fős kis kollektívák már eleve azzal a céllal vágnak bele a képzésbe, mert az egyéb tevékenységük mellett a napelem rendszer telepítéssel is foglalkoznának. (Jellemzően ezek a csapatok egyik tagja villanyszerelő és klímák telepítésével foglalkoznak.) Ők a képzéssel voltaképpen időt vásárolnak. Évek alatt a saját hibáikból tanulva, akár maguk is megszerezhetnék az adott tudást. De ehhez a tudáshoz számtalan hibán keresztül vezet az út. És vannak akik ezen tanulási szakaszt szeretnék a minimálisra csökkenteni.
Kiknek nem jó ez a képzés?
Azoknak, akik azt hiszik, hogy elég egy OKJ-s papír és már is kezükben van egy jól fizető szakma. Ez a képzés nem egy papírra, egy bizonyítványra fókuszál, ha nem több mint 10 év gyakorlati tapasztalatát próbálja meg átadni. Itt nincs OKJ-s bizonyítvány, de helyette van konkrét telepítéseken történő munkavégzés, tanulás.
1. modul
Elméleti képzés szerelőknek:
- Napsugárzási adatok (hasznosítható napsugárzás, napgeometria)
- Napelemek felépítése, működése (napelemcella, napelemmodul, napelem típusok)
- Napelemek elhelyezése (helyszín, dőlésszög, statika, déli tető, árnyékok)
- Tető típusai, rögzítési módok (tetőfajták, tetőtartó, napelemek rögzítése, napelemek szerelése különböző típusú tetőkre)
- Tartószerkezet méretezés, számolás (elhelyezés megtervezése, sínek, toldók, tetőkampók, napelem rögzítők, számítási példák)
- Tűzvédelem (Országos Tűzvédelmi Szabályzat, Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek)
Képzési idő: 2 nap – 2024. október 14-15-én.
2. modul
Műszaki elméleti képzés:
- Napsugárzási adatok, folytatás (hasznosítható napsugárzás, dőlésszög, irányok)
- Hálózatba táplálás (hálózattal párhuzamos üzem, szaldós elszámolás, működési módok)
- Áramszolgáltatói ügyintézés folyamata (igénybejelentés, dokumentáció, mérőcsere)
- Inverterek felszerelése, bekötése (típus, teljesítmény, felszerelési lehetőségek, védelmek, hálózatra csatlakozás)
- SolarEdge inverter (működés, előnyök, szerelés, monitoring)
- Rendszerek energiatermelése (szimuláció, tervezés, monitoring rendszerek)
Képzési idő: 1 nap – 2024. október 16-án.
3. modul
Gyakorlati képzés szerelőknek:
- Biztonsági utasítások (munkavédelem, leesésvédelem, elektromos munkavégzés)
- Tető felmérése (elhelyezés megtervezése, tetőfajták, rögzítési módok)
- Tartószerkezet szerelés (méretre vágás, biztonságos szállítás, rögzítés a tetőhöz, összeszerelés)
- Napelemek szerelése (napelemek előkészítése, szállítás, mechanikus és villamos szerelés)
- Elvégzett munka ellenőrzése (mechanikus és villamos ellenőrzés)
- Dokumentálás (átadás, jegyzőkönyvek, nyilatkozatok, próbaüzem)
Képzési idő: 1-2 nap – 2024. október 16-a után, telepítési helytől függően.
A képzés vizsgával zárul.
A képzések helyszíne: Budakalász, Kék Duna u. 3., Az NVSolar Energia Kft. új oktató terme. Megfelelő létszám esetén akár kihelyezett képzés.
A 3 modulos képzés ára
1.-2. modul (elméleti képzés) 289.000 Ft + ÁFA (azaz 367.030 Ft) / fő
A képzés kiscsoportos, hogy az oktatók többet tudjanak a résztvevőkkel foglalkozni. (Indulási létszám min. 5 fő)
3. modul (gyakorlati képzés) 25.000 Ft + ÁFA (azaz 31.750 Ft) / fő / nap
Ne maradj le, jelentkezz mielőbb!