Amit a SOFAR-ról tudni érdemes
Sofar inverter?
Mégis ki ez az ismeretlen inverter gyártó, aki idén oly váratlanul berobbant a hazai napelemes piacra?
Nos, a SOFAR SOLAR a világ 5. legnagyobb hibrid inverter gyártója.Ami bár szép teljesítmény, de önmagában csak annyit jelentene, hogy sok hibrid invertert gyártanak.
De a SOFAR SOLAR nem pusztán egy hibrid inverter gyártó, hanem az egyik leginnovatívabb a sok cég között!
Ők mutatták be az iparág első 20kW-os hibrid inverterét, amit a nagy inverter gyártók többsége máig nem tudott produkálni! (Mind a a Fronius GEN24-es, mind a Huawei SUN2000 széria hibrid invertereinek maximális teljesítménye 2023. első felében 10kW.)
A SOFAR 2012-es alapítása óta nagy utat járt be. 2017-től Kína 5. legnagyobb inverter gyártója és 2021-től már világviszonylatban TOP5 hibrid inverter gyártó.
És ez csak a jéghegy csúcsa, mert a SOFAR másik erőssége az energiatárolás!
A cég nagy erőssége a folyamatos kutatás és fejlesztés. Ennek erősítése céljából a munkatársak több mint 30%-a a K+F területen dolgozik. Ez a munkaerő koncentráció a záloga az innováció terén szerzett előnyök megőrzésének.
Az NVSolar véleménye a SOFAR-ról
Az alábbi gondolatok többsége nagyon szubjektív lesz, de támpontként szolgálhat az inverter választásnál.
Először is a SOFAR, már itt van Európában is. Nem pusztán az eladásaik által, hanem 100 itt dolgozó munkavállalójukon keresztül is. És ezek egy része magyar, akik Magyarországon a telepítő cégek által bármikor elérhetőek.
Van magyarországi régiós képviselője és garanciális ügyintézője is a cégnek. (És ez nem pusztán marketing szöveg a honlapjukon. Találkoztunk, beszéltünk is velük és gond esetén elérhetőek a telepítő cégek számára.)
SOFAR garanciális ügyintézés
Ennek kapcsán nem nagyon van élő tapasztalat, annyira rövid ideje vannak hazai környezetben telepített inverterei a cégnek.
A garanciális folyamat ügyfélbarát:

Garanciaidőt akár az ügyfél is ki tudja bővíteni, DE CSAK az 1. évben!
SOFAR inverterek előnyei
+10% AC kimenet a névleges teljesítményhez képest:
Ez általában a kínai inverterek sajátossága. (Pl. a Huawei inverterek is ilyenek.)
De mit is jelent ez?
Nos, egy inverter a napelemek által megtermelt egyenáramot (DC) alakítja át az elektromos eszközeink által használható egyenárammá (AC). Egy 5-10kW-os inverternél logikus, hogy az 5 vagy épp 10kW a nevében azt jelenti, hogy 5 vagy 10kW váltakozó áramot (vagy laikus nyelven váltóáramot) tud előállítani maximálisan.
És itt jön képbe a +10% AC. Egy 10kW-os Sofar inverter nem csak 10, de bizonyos körülmények között akár 11kW váltóáram előállítására is képes lehet.
150% DC/AC arány:
Az inverterek túlpanelezhetők, ami azt jelenti, hogy egy 10kW-os inverterre nyugodtan tehető 12kWp névleges teljesítményű napelem is. Ettől az inverternek nem lesz semmi baja. A 150% DC/AC arány pedig azt jelenti, hogy az inverter 15kWp panelezést is kezel.
Kijelző és státusz LED:
Ma már egyre gyakoribb, hogy az invertereknél költségcsökkentési okokból elhagyják a kijelzőt. Ez alapvetően nem probléma, mert ilyen esetekben online követhető a termelés és minden más infó. Másrészről viszont egy valós időben bármikor ellenőrizhető, internettől független kijelző jelenleg már felhasználói előnnyel bír.
Aszimmetrikus működés:
Ez egy olyan dolog ami eddig a szaldó elszámolásnál senkit sem érdekelt, senkit sem érintett. Azzal viszont, hogy 2022. október 31. után leadott csatlakozási igények esetén, bizonyos ideig tilos a hálózatra való feltáplálás, az aszimmetrikus inverter működés fontos szemponttá vált.
Mit is jelent ez?
Mondjuk van egy 6kWp-es napelem rendszere, ami adott pillanatban 3kW energiát termel.
Egy szimmetrikusan működő inverter esetében ez azt jelenti, hogy a három fázis mindegyikén (L1,L2,L3) 1-1-1kW energia kerül a fázisokon lévő fogyasztókhoz. Ha pedig valamelyik fázison nincs annyi fogyasztás, akkor a plusz mennyiség feltöltésre kerül a hálózatra. Amelyik fázison pedig több a fogyasztás 1kW-nál ott a plusz mennyiséget a hálózatról való vételezéssel pótolja a rendszer.
De nézzük meg mi történik szimmetrikusan működő inverter esetén akkor, ha tilos a hálózatra való feltöltés és fázisonként eltérő a fogyasztás?
Mondjuk L1 fázison van 2kW igény, L2 fázison 0,7kW és L3 fázison csak 0,3kW. Ez összesen 3kW és a napelemeink pont ennyit termelnek. De a szimmetrikus működés miatt L1-L2-L3 fázisok mindegyikén 1kW energia jönne a fogyasztókhoz. A visszatáplálási korlátozás miatt viszont a fázisokon lévő felesleget nem lehet a hálózatra feltölteni, így az inverter a legkisebb igényű L3 (0,3kW) fázis igényére állítja be a másik 2 fázist is. Tehát bár a rendszerünk 3kW energiát termel adott pillanatban és 3kW lenne a fogyasztásunk is, de csak 3×0,3kW jut el a fogyasztókhoz.
Így hiába termel a rendszerünk épp 3kW-ot mégis 2,1kW energiát kell vásárolnunk a szolgáltatótól az inverter szimmetrikus működése miatt.

A Sofar inverter tudja az aszimmetrikus működést, így a megtermelt energiát a fázisonkénti igények szerint osztja el. Így a fenti példát követve a megtermelt 3kW energiából L1 fázisra 2kW, L2 fázisra 0,7kW és L3 fázisra 0,3kW megy. Tehát nincs veszteség visszatáplálási korlátozás esetén sem, amit a hálózatról való vételezéssel kellene pótolni. (Értelemszerűen a megtermelt, de fel nem használt és a hálózatra fel nem táplálható energia ilyen esetben is elvész. Megjegyzés: A hálózati visszatáplálási korlátozás CSAK a 2022. október 31. után beadott csatlakozási kérelem esetén él és az is csak maximum 2024. december 31-ig.)

10 év garancia:
Ma már ez szinte alap elvárás, hogy az inverterekre 10 év legyen a gyártói garancia. A Sofar hagyományos inverterei is élvezik a 10 év garanciát. A hibrid inverterek esetében viszont a Sofar is követi az általános piaci trendet és azokra csak 5 év a garancia, de ez bármikor kiterjeszthető 10 évre.
Ráadásul a Sofar invertereknél nem csak a lakossági, de az ipari méretű inverterek esetében is 10 év az alap garancia egészen 110kw méretig.
Cserélhető wifi egység antenna:
Apróságnak tűnő dolog, de vannak helyzetek amikor ez még is sokat jelenthet. Az inverter a hibátlan működés érdekében folyamatosan kommunikál a Sofar központtal és adatokat küld számukra. Ezeket az adatokat láthatja a felhasználó is az applikációján keresztül. Ehhez viszont online kapcsolat szükséges a ház wifi routerével. Amennyiben az inverter olyan helyre kerül telepítéskor ahol nem tudja fogni a jelet, a wifi egység antennája lecsavarható és egy – gyártótól független – nagyobb hatótávolságú tehető be helyére.
Beépített, valósan 3 fázisú backup a hibrid inverterekben:
Az úgynevezett hibrid invertereknek felhasználói szempontból 3 fajtáját különböztetjük meg.
1. Backup nélküli hibrid inverterre a Huawei SUN2000 inverterei jó példák. Itt a 10kW alatti invertereket hibridnek nevezzük, mert akkumulátor is csatlakoztatható rájuk. Viszont ezek az akkumulátorok így csak arra alkalmasak, hogy a nappal eltárolt áramot éjjel felhasználják. Áramszünet esetén viszont sem az inverter nem működik, sem az akkukról nem lehet energiát vételezni. Ehhez már egy külön backup box-ot kell borsos áron vásárolni. Azzal már áramszünet esetén is működik az inverter és az akkuból is lehet energiát vételezni.
2. Beépített backup-pal rendelkező, de energiát csak 1 fázison leadó inverterre tökéletes példa a Fronius GEN24 Plus hibrid inverter. Ezek az inverterek már érezhetően drágábbak, mint egy Huawei inverter a beépített backup miatt. Itt van már áramszünet esetén áram vételezési lehetőség az akkumulátorokból, DE csak 1 fázison! Az ingatlan azon elektromos eszközei működhetnek így, amik azon az 1 fázison vannak, amit az akkura van kötve.
3. A beépített, valósan 3 fázisú backup-ra pedig a Sofar hibrid inverterei a jó példák. Ezek árban a Huawei és a Fronius hibridjei közt helyezkednek el, de mind 3 fázison el tudják látni a fogyasztókat.
A hibrid inverter más gyártók akkuival is képes kommunikálni:
A legtöbb hibrid inverter úgy lett kialakítva, hogy vagy a saját akkujával vagy egy preferált akkumulátor gyártó külön az inverterre szabott termékével tud csak kommunikálni. A saját akkus megoldásra jó példa a Huawei SUN2000 inverter és a hozzá tartozó LUNA akkumulátor. A preferált gyártói akkupakkra pedig a Fronius GEN24 Plus inverterhez kapcsolható BYD akkupakk.
A Sofar hibrid inverterekhez a saját akkujukon kívül más gyártók akkumulátorai is csatlakoztathatók.
SOFAR inverter kínálat
A Sofar inverterek számozása valami nehezen beazonosítható kínai logika alapján történik. Szóval, ha valaki nem érti, akkor ne essen kétségbe, nem benne van a hiba.
A +10% AC kimenet miatt egy ideig azt hihetjük, hogy mindent értünk. Például a 3kW-os inverter nevében vélhetően ezért van a 3,3-as szám. (3+10%) De aztán jön a 12kW-os, ami valamiért már nem a 13,2-es számozást kapta, hanem valamiért 12 lett.
De alapvetően ez egy megszokható dolog.
1 fázison is van olyan inverter ami a hazai 2,5kW-os korlát mellett is használható. Igaz csak a hagyományos inverterek között.
SOFAR inverterek (lakossági kínálat)
A lakosság által használt 3 fázisú inverterek közül a Sofar-nak 3-tól 24kW-ig terjed a kínálata.

SOFAR 3.3K-12KTLX-G3
SOFAR 15-24KTLX-G3
A 3 fázisú hibrid inverter kínálat pedig 5kW-tól 20kW-ig terjed.
SOFAR HYD 5-10KTL-3PH G4
A 3 fázisú ipari hibrid inverterek.
SOFAR HYD 5-20KTL-3PH
SOFAR energiatárolás
A Sofar hibrid inverterekhez kapcsolható akkupakkok kedvező árukkal és esztétikus megjelenésükkel tűnnek ki a tömegből.
A Sofar által alkalmazott megoldás követi az általánosan elterjedt kialakítást. Egy vezérlőfej 1-2-3-4 darab akku modult tud vezérelni, melyek kapacitása így 5-10-15-20kWh lehet.
SOFAR BTS E5-E20-DSS
Válasszon Ön is a SOFAR innovatív inverterei közül!
Kérjen árajánlatot napelem rendszerére most!