A napelem rendszerek szíve az inverter. Nagyon leegyszerűsítve a napelem inverter feladata az, hogy a napelemek által előállított egyenáramot, az elektromos berendezéseink által is használható váltóárammá alakítsa át.
Ehhez arra van szükség, hogy az inverter folyamatosan figyelje és a hálózatban található szintre konvertálja a belőle kijövő elektromosságot.
Így a végeredmény, a mindenki által ismert 50Hz frekvenciájú 230V feszültségű elektromos áram lesz. Ez az amit az elektromos eszközeink károsodás nélkül használhatnak. És ezt már fel is lehet tölteni a hálózatra, hogy azon keresztül a szolgáltató eljuttassa más elhasználók számára.
Napelem inverterek típusai
Hálózati inverterek: Ezek a legelterjedtebb napelem inverterek, amiket a hagyományos elektromos hálózathoz (grid) csatlakoztatott rendszerekben használnak. Ezek az inverterek csak hálózati kapcsolat esetén képesek a működésre.
Önálló (off-grid) inverterek: Az önálló napelem invertereket olyan rendszerek esetén célszerű használni, amelyek nincsenek csatlakoztatva a szolgáltató elektromos hálózatához. Ilyen rendszereket általában olyan területeken célszerű használni, ahol nincs lehetőség kapcsolódni a szolgáltatók hálózatához.
Hibrid inverterek: A hibrid napelem inverterek a grid és off-grid inverterek képesek mind a hálózatra való csatlakozásra, mind az önállóan működésre is. A hibrid napelem inverterek egyesítik a grid és off-grid inverterek előnyeit. Így képesek a hálózatra való visszatáplálásra, de emellett áramkimaradás esetén az önálló működésre is.