Tartószerkezet megoldások lapos tetőre
A lapos tetős telepítés során több problémát kell megoldani mint a hagyományos, sátor- vagy nyeregtetős telepítés során. A napelemek megfelelő dőlésszögét itt nem a tető dőlésszöge adja meg, hanem a tartószerkezet biztosítja. Viszont ebben az esetben számolni kell a szélterheléssel, mert a szél így könnyen a napelemek alá kap és hatalmas felületet nyom felfelé folyamatosan.
Ráadásul lapos tetős tartószerkezet esetén nem fúrjuk át a tetőt, hogy ahhoz rögzítsük a kampókat a beázás vagy szivárgás elkerülése végett. Így ilyen esetekben megfelelő súlyozással kerül rögzítésre a tartószerkezet.
A megfelelő súlyozás pedig olyan problémákat vethet fel, amik a ferde tetős telepítések többségénél nem merülnek fel. Ilyen például az, hogy a tetőszerkezet elbírja-e a plusz terhet amit a napelemek, a tartószerkezet és a beton súlyok nyomnak? Aminek a megállapításához korrekt cég mindenképpen statikai szakvélemény kér.
Amennyiben a tartószerkezet lapos tetőre tehető, úgy jön a következő eldöntendő kérdés:
Milyen tájolású és dőlésszögű tartószerkezet lenne ideális számunkra?
Dőlésszög és tájolás fontossága lapos tetős tartószerkezet esetén
Alapvetően a tájolással érdemes kezdeni és az eldöntendő kérdés egyszerűnek tűnik: déli vagy kelet/nyugati tájolást választunk? Természetesen mindegyiknek van előnye és hátránya is.
Déli tájolás esetén a napelemek ideális irányba néznek, így a termelésük éves szinten maximális lesz. De ehhez az előnyhöz egyből két hátrány is társul. Egyrészt meredekebb dőlésszög mellett nagyobb szélterhelés érheti a napelemeket, így ugyanannyi panelhez lényegesen több súlyozás szükségeltetik.
Másrészről a nagyobb dőlésszögben telepített panelek, nagyobb árnyákot vetnek a mögöttük lévőkre, így nagyobb térközök kellenek. Ez pedig magával hozza azt, hogy a telepítésre használható terület csökkenését.
A másik megoldás a kelet/nyugati tájolású lapos tetős tartó. Ennél a megoldásnál a napelem panelek egy lapos, fordított V alakban kerülnek elhelyezésre. A megoldás hátránya, hogy az így elhelyezett napelemek éves termelése kevesebb, mint déli tájolás esetén. De ezen hátránya mellett több előnnyel is rendelkezik.
Egyrészt ennél az elhelyezésnél a panelekre nehezedő szélterhelés kisebb, így kevesebb súlyterhelésre van szükség.
Másrészt bár a kelet/nyugati tájolás összességében kevesebb termelést jelent, de az napszakon belül jobban eloszlik.
Továbbá az így elhelyezett napelemek esetén kisebb sorközök is elégségesek, ami adott területen valamivel több napelem elhelyezését teszi lehetővé.
Aerocompact lapos tetős tartószerkezet jellemzői
Az NVSolar által használt Aerocompact tartószerkezet lapos tetőre ideális megoldás.
- A tető érintetlen marad, nem szükséges külön rögzíteni a tetőszerkezethez
- Jó ár/érték arány
- Minimális anyagszükséglet = minimális szállítási költség
- A legtöbb napelem modultípushoz megfelelő
- Gyorsan telepíthető, így csökken a telepítési idő
- A szélterhelést minimálisra csökkenti
- 120 km/h szélsebességig garantáltan stabilan áll
Önnek is lapos tetős háza, telephelye van?
Keressen minket bizalommal.