Ha a napelem ár kapcsán kutakodunk, akkor idővel átlátjuk, hogy nem pusztán a napelem ára érdekel minket, ha nem a komplett napelem rendszer bekerülési költsége.
Már pedig a napelem rendszer árát 3 fő dolog határozza meg:
- a napelem ár
- az inverter ár
- és a telepítési költségek
Napelem ár
Jelen posztban ennek ellenére elsősorban a napelem árra fókuszálunk.
Az elmúlt években a napelem ár jelentős változáson ment keresztül, mégpedig a vásárlók szempontjából igencsak pozitív irányba. A napelemek ára a 2009-től kezdődő hatalmas kereslet hatására nagymértékben csökkent, nagyjából a felére. A Távol-Keleten ebben az időszakban rengeteg napelem gyártósort hoztak létre, amik azóta ontják magukból a napelem alapját képező napelem cellákat. A világpiacon megsokszorozódott a gyártók száma, emiatt a nyugat-európai gyártóknak is csökkenteni kellett a napelem árakat és minél inkább felvenni a versenyt a kínai gyártók olcsóbb napelemeivel.
2019-ben a napelemek árának csökkenése lelassult és inkább csak fajlagos árcsökkenésről beszélhetünk. A napelem panelek árának csökkenése helyett, azonos ár mellett inkább a napelemek teljesítménye nőtt.
2020-ban a napelem ár tovább esett, legalább is fajlagos – W/euro – szinten. De ez hazai környezetben két okból nem jelentkezett látványosan. Egyrészt hiába esett a napelem ár fajlagosan, ha közben a napelemek teljesítménye nőtt. Míg korábban polikristályos kategóriában a 270-285W-os napelem volt az egyeduralkodó, addig 2021-ben már csak elvétve találni polikristályos ajánlatokat. (Ezek többsége a kínai raktár kisöprések olcsó paneljei vagy a kis, monokristályos gyártásra átállni képtelen üzemek termékei.)
Látványos változás van a monokristályos napelemek piacán is. Míg 2019-ben még jellemzően a 325W körüli napelemek uralták a piacot, addig 2021-ban már a 350W-400W számít az átlagos teljesítménynek. (Vigyázat! A ma, itthon kínál 425-480W körüli napelemek teljesítménye CSAK azért van 380W fölött, mert ezek a napelemek méretükben is nagyobbak! Erről bővebben itt olvashat!)
Napelem árra ható egyéb tényezők
Másrészről a korábbi 325-330Ft/Euro árfolyamnak a vírushelyzet véget vetett és el kell fogadni, hogy 2021-ben a 350-370Ft körüli árfolyam a mérvadó. Ezt a két ellenhatást már a napelemek árának folyamatos csökkenése sem tudta kompenzálni. Így jelenleg Magyarországon a napelemek ára stagnál, miközben teljesítményük folyamatosan nő.
És a vírushelyzet 2021-től egy újabb szöget vert bele a csökkenő napelem ár koporsójába. Még pedig a szállítási költségek drasztikus növekedése által. 2020 elején még kb. 2.000 USD volt egy konténernyi árú Ázsiából Európába történő eljuttatásának költsége. 2021-ben ez már 7-8.000 USD-re nőtt! Azaz közel négyszeresére 1 év alatt!
A napelem ár megtérülése
A napelem árak csökkenésével egy időben a napelemek teljesítménye és megbízhatósága határozottan és folyamatosan emelkedett.
Így a napelem árával szembeállítható megtérülés, vagyis hogy mennyi idő alatt térül meg a napelem ára, folyamatosan javuló képet mutat 2008-tól.
2021-ben pedig eljutottunk oda, hogy az Otthonfelújítási támogatás keretén belül a bekerülési összeg 50%-át lehet visszaigényelni. Ez pedig lefelezi, a már különben is kedvező megtérülési időt.
Ezért kiemelkedően fontos, hogy amikor a napelem árát vizsgálja, akkor a teljes beruházás megtérülését is állítsa szembe a költségekkel!