
Jelenleg minden a 100%-os napelem támogatásról szól. Sokan hiszik azt, hogy ez kell nekik, erre vártak évek óta! Mert ha ingyen van, akkor még a só is édes. Mi most még is arra kérnénk, hogy szánjon egy kis időt a napelemes beruházások forrás szerinti összehasonlítására.
Mert nagyon sokan nem fognak beleférni a 100%-os napelem támogatásba és akik beleférnek közülük is sokan fognak csalódni. Miközben például még mindig elérhető az Otthonfelújítási támogatás, a maga 50%-os visszatérítésével.
De az 50% az még is csak kevesebb, mint a 100%! - gondolhatják most.
Nézzünk utána tényleg így van-e!
Napelemes támogatások összehasonlítása
A napelemes támogatásoknak jelenleg 2 verziója érhető el:
- az Otthonfelújítási támogatás (vagy a köznyelv szerint 3+3 milliós támogatás)
- és a 100%-os napelem pályázat
(Van még egy támogatási forma, ami jelenleg nem elkérhető, de elméletileg idővel újra fog nyílni. Ez pedig az MFB hitel, ami maximum 20 év futamidővel ad 5 millió forint hitel 0%-os kamatra.)
Nézzük meg előnyök és hátrányok figyelembevételével a jelenlegi 3 napelem rendszer beruházási lehetőséget.
(Nagyításhoz klikkeljen a képre!)
Napelemes támogatások hátrányai
A 100%-os napelem pályázat gyenge pontjai
- lassú folyamat. Tény, hogy itt pályázat elbírálástól kezdve szinte mindenre várni kell. A lassú folyamatot a pályázat is visszaigazolja azzal, hogy az átlagosnál nagyobb időlimiteket ad meg egyes folyamatokra.
- maximum 5kWp rendszerméret. A támogatott rendszerméret az éves fogyasztás (kWh) osztva 1100-al. (pl. 3300kWh éves fogyasztás esetén a támogatott rendszerméret 3300/1100, azaz 3 kWp.
- van fajlagos költség maximum. A pályázatban a támogatott rendszerméret maximum 5kWp-ja azt jelenti, hogy a napelem rendszerre adható maximális támogatás 5kWp x 485.645 Ft fajlagos költség, azaz 2.428.225 Ft lehet.
- nem lehet túltermelés. Mivel a rendszerméret az előző évi fogyasztás alapján kerül megállapításra így a napelem rendszer kb. annyit fog termelni, mint a fogyasztás.
- szaldó, de később bruttó elszámolás. A pályázónak alá kell írnia, hogy ha kijön a számára kedvezőtlenebb bruttó elszámolás, akkor kötelezően arra vált.
- 18 év alatti gyermek nélkül kevés pont van csak. A pályázat elbírálása pontrendszer alapján történik. Maximum 3 pont kapható a lakhely alapján és 4 pont a 18 év alatti gyermekek alapján. Így sokan lesznek akik bár jogosultak a pályázatra, de mindössze 2-3 pontjuk lesz összesen. A győztes pályázatok pedig a 7, a 6 esetleg az 5 pontos pályázók közül kerülnek majd ki.
- keresethez kötött. A támogatást csak ott vehetik igénybe, ahol a tulajdonosok átlagjövedelme az előző évi adóbevallás alapján bruttó 4,85 millió Ft alatt van.
- bonyolult pályázati anyag. A pályázathoz sok dokumentumot kell összegyűjteni és ezek egy része kapcsán hozzáférési jogot is kell biztosítani a bírálóknak. (pl. előző évi áramfogyasztás.)
- az ingatlan 3 évig csak feltételekkel adható el. A fenntartási időn belül csak olyan személy vásárolhatja meg az ingatlant, aki maga is megfelel a pályázati feltételeknek.
Az Otthonfelújítási támogatás gyenge pontjai
- van fajlagos költség maximum. Az Otthonfelújítási támogatásnál is van fajlagos költség, ráadásul első ránézésre rosszabb, mint a 100%-os napelem pályázatnál. (buttó 450.00 Ft/kWp) Viszont a napelem rendszerek tényleges fajlagos költsége, a rendszer méret növekedésév el csökken. Így míg a 100%-os napelem pályázatban 3-4kWp körüli az átlagos rendszerméret, addig az Otthonfelújítási támogatásnál ez már 7kWp körül van.
- 25 év alatti gyermek szükséges. A támogatás alapfeltétele, hogy a fejlesztendő ingatlanban legalább egy, 25 év alatti gyermek legyen bejelentve állandó lakcímmel.
A fentiek alapján a két pályázat közötti küzdelemből az Otthonfelújítási támogatás látszik győztesként kijönni.
A 100%-os pályázat hatása
A pályázat az egész országot megmozdította. Az kiírás első verziója pedig mindenkivel elhitette, hogy neki jár egy ingyen napelem rendszer, csak kérnie kell.
Aztán jött a korrekció és a kijózanodás. Majd pedig a harag és a csalódottság.
De mindezen negatív hatások ellenére van pozitívuma is a pályázatnak. Hirtelen mindenki elkezdett napelem rendszerben gondolkodni. A 4000Ft-os havi villanyszámlával rendelkező kisnyugdíjastól a rezsidíjjal soha nem törődő jómódú vállalkozóig.
Ez pedig jó.
Leginkább azért, mert rövidesen nálunk is nagy változások indulnak el. Ma még napelemes támogatásokra vár a lakosság, azt reméli, hogy majd az állam kipótolja a rendszer árának egy részét.
De ma még rezsidíj csökkentett árammal megy a hűtőnk és a mindennapi X faktorunk is.
Holnap viszont mindez megváltozhat.
Pár éve még a vállalkozások is így álltak a napelem rendszerekhez. Érdekelte őket, ha az állam is beszállt a rendszer árába. Különben nem.
Aztán szembesültek a világpiaci áram árakkal és ma már nagyon másképp gondolkodnak.
Egy cégvezető mondta pár hónapja nekünk ezt az azóta számunkra ikonikussá váló mondatot:
"Csak azt bánom, hogy eddig pályázatokra vártam..."