Jelenleg a benzint 480Ft-ért vehetjük a kutakon, de tudható, hogy a hatósági ár nélkül jelenleg (2022. március 11-én) 690Ft-ot kellene fizetnünk literenként.
A rezsidíj csökkentés nevű hatósági ár jelenleg még védi a családokat a magasabb gáz és villanyszámlától is, de logikus, hogy ez nem tarthat örökké. Nem tarthat örökké, hiszen a világpiaci árat ki kell fizetnie valakinek, legyen az akár egy benzinkút vagy maga a magyar állam.
Ez pedig olyan terhet ró jelenleg az államra, amit hosszú távon nem tud majd finanszírozni.

Jó, de mi köze a benzin árának az én villanyszámlámhoz? – teheti fel ön is a kérdést.
Közvetlenül semmi, de azért jó a benzin árával példálózni, mert akinek autója van, azt már a 480Ft-os ár is mellbe vágta. És kimondottan boldog, hogy a piaci 690Ft-os ártól megvédi jelenleg a kormány.
És egyre többen látják a benzin áránál is, hogy ez a védelem nem tarthat örökké.
Most, hogy ezt letisztáztuk jöhet a következő sokkoló hír:
a gáz és villanyszámlájánál még ennél is nagyobb léptékű a kompenzáció… 🙁
Nőni fog a havi villanyszámlám?
A válasz viszonylag egyszerű. Ha maradnak a magas energiahordozó árak, akkor szinte biztosan. És jelenleg a közelünkben dúló háború azt vetíti előre, hogy a közeljövőben pozitív változásra nincs túl sok esély.
Mire alapozzuk ezt?
Egyrészt teljesen logikus, másrészt egy ideje már folyik a lakosság „érzékenyítése” adott témában. A különböző sajtó termékek egyre gyakrabban írnak arról, hogy a rezsidíj csökkentés addig volt fenntartható, míg a piaci árak a csökkentett árak alatt voltak vagy csak kis mértékben lépték túl azt.
Fogadjuk el, hogy szükségszerű az árak piaci árakhoz való közelítése és fókuszáljunk kicsit a villanyszámlára.
Első lépésként nézzük végig milyen elemekből áll össze az az összeg, amit havonta villanyszámlaként kell befizetnie a szolgáltatója felé.

Miből is áll össze a villanyszámla költsége?
Az egyszerűség kedvéért induljunk ki abból, hogy nincs H tarifa, sem vezérelt (éjszakai) tarifa csak a szokásos egyetemes A1 kedvezményes ár. Ez fogyasztási mennyiségtől is függ, de számoljunk egy átlagos családdal, ahol ez most kb. 11,4Ft/kWh.
Ezen felül van még a rendszerhasználati díj (RHD), ami 3 elemből áll össze:
- elosztói forgalmi díj 13,6 Ft/kWh
- átviteli díj 2,8 Ft/kWh
- és az elosztói alapdíjból, ami egy éves összeg 1/12-ed része, ami kb. 120Ft/hó
Adjuk össze az elemeket 11,4Ft + 13,6Ft + 2,8Ft = 27,8 Ft/kWh (+ 120Ft havonta)
És ezen a ponton jön az állam és elkéri a maga 27%-át még, amivel nagyjából eljutunk a bruttó 38Ft/kWh árhoz, amit ma egy átlagos lakossági fogyasztó fizet az áramért.
És mennyi az áram ára valójában?
Ez egy nehéz kérdés, mert a tőzsdéken az árak napon belül is folyamatosan változnak. De megnéztük a mai napon (2022.03.11) és a rövid távú árfolyam 324 euró volt 1.000kWh-ért. Ma az euró árfolyama 380Ft.
Ez alapján, ha ma venne áramot és abból világítana, főzne, mosna vagy épp nézné a tévét, akkor azért 123Ft-ot fizetne kWh-ként.
A 38 Ft helyett 123Ft-ot kellene fizetni?
Nem.
Ez csak az áram ára. Ehhez jönne még az RHD és aztán az egészre a 27%-os ÁFA.
Szóval a mai napon ön 177Ft-ot fizetne 1kWh áramért!
Árnyaljuk kicsit a képet, mert ahogy egy szoba foglalásnál úgy az áram áránál is különbség van az előre és az utolsó pillanatban vásárlók között.
Jövő évre már 172 euró-ért is tudna 1.000kWh-nyi áramot vásárolni.
Abból végül 103Ft-os bruttó ár is kijönne.
Mennyi is most a havi villanyszámlája?
Mondjuk havi 12.000 Ft?
Ez azt jelenti, hogy ha holnaptól piaci áron kellene vennie, akkor a havi villanyszámlája 2,7-szeresére, azaz 32.400Ft-ra nőne.
Kicsit ízlelgessük ezt a számot… 12.000 Ft helyett több mint 32.000 Ft lehet a havi villanyszámla.
És mi van ha valaki gázzal fűt?
Ha az eddigiek rosszul érintették, akkor sajnos a továbbiakban sem lesz túl sok öröme. Mert a gázzal talán még rosszabb a helyzet, nagyobb mértékű a piaci ár emelkedése. Jelenleg itt is véd még mindenkit a rezsidíj csökkentés, de az állam nem állhatja a végtelenségig mindenki helyett a számlát.
Akkor most képzeljük el, hogy gázzal fűtünk és a havi átalányunk mondjuk 12.000 Ft, pont annyi, mint amennyit a villanyért is fizetünk.
És most képzeljük el, hogy eljön az a nap amikortól piaci áron kell megvennünk a villanyáramot és a gázt is.
Az eddigi 24.000 Ft-os havi rezsink hirtelen 64-70.000 Ft-ra nő!
Mennyire fogja ez felborítani a családi költségvetést?

Jó, de mit lehet ez ellen tenni?
Egy biztos, nem fúrhat gázkutat a kert végében…
És az sem megoldás, hogy nem fizeti ki a villanyszámlát.
De, akkor mit lehet ez ellen tenni?
Vélhetően már ön is sejti, hogy egy napelem rendszereket telepítő cég mit fog önnek megoldásként javasolni.
Igen, mi úgy hisszük, hogy a valódi megoldás ott van ön előtt és minden egyes reggel – hol borongósan, hol pedig fényesen – az arcába világít.
Mert bár gázkutat tényleg nem fúrhat a ház mögött, be a nagy többség megteheti, hogy napelemeket telepít a házára vagy épp a kertjébe.
Tényleg megoldás lehet a napelem?
Igen.
Mindjárt meg is indokoljuk, hogy miért.
Először is jelenleg itthon még választható a nagyon kedvező szaldó elszámolás, amit 2023 végéig lehet elérni.
De miért lényeges szempont ez?
Mert szaldó elszámolás mellett még a gázfűtés kiváltásán is érdemes lehet elgondolkodni.
Számoljunk egy kicsit!
A fenti példában egy olyan családról írtunk, akiknél a havi gáz- és villanyszámla 12-12.000 Ft. (Ez egy eléggé visszafogott fogyasztás mindkét részről.)
Egy ekkora villanyszámlát kb. 3.900 kWh éves termelésre képes napelem rendszerrel tudunk kiváltani, ami kb. 2.000.000 Ft-ba kerül jelenleg.
Így, ha a villanyszámla havi 32.000 Ft-ra nő, akkor kicsivel több, mint 5 év alatt megtérül a napelem rendszer ára. (És akkor még nem is számolunk azzal, hogy a család tiszta, zöld energiát használhat, amivel védi a környezetét miközben pénzt spórol.)
Ez a megtérülési idő tovább feleződhet, ha valaki még idén belevág és igénybe veszi az Otthonfelújítási támogatást.
De mi van akkor, ha a gázfűtés költségét is le szeretné dobni magáról a család?
A havi 12.000 Ft-os gázszámla egy kis alapterületű, jól szigetelt házat takarhat, ami évi kb. 1.200m3 gázt fogyaszt mindössze. Ez klímás vagy hőszivattyús fűtéssel kiváltva kb. évi 3.000 kWh energiát igényel.
Egy évi 3.900 + 3.000, azaz kb. 7.000 kWh-t termelő napelem rendszer nagyjából 3.000.000 Ft-ból kijöhet.
Ez a havi 32.000 Ft-os villanyszámlát és 32.000 Ft-os gázszámlát kiváltva kb. 4 év alatt megtérül. (Otthonfelújítási támogatással 2 éven belül!)
Biztosan így van ez? Egy napelem rendszerrel nem lesz villanyszámlám?
Alapvetően igen, ha jól van méretezve a valós igényekhez. Persze a teljesen 0Ft-os villanyszámla ekkor sem lesz igaz, mert nem akarunk teljesen leválni a hálózatról és ahogy feljebb írtuk, van egy éves elosztói alapdíj. (1.400-1.600Ft/év)
De szerintünk az évi 1-2.000 Ft-os villanyszámlára kis jóindulattal már ráfoghatjuk, hogy olyan, mintha nem is lenne.
Egy napelem rendszer kb. 25-30 évig üzemelhet. Szerencsére ez ma már nem csak egy tipp, hanem számos németországi rendszer példával bizonyítható. (Európa legrégebbi napelem rendszere különben több mint 39 éve üzemel.)
Így nézve még a 10 éves megtérülési idő is kedvező, hisz 15-20 évnyi termelési plusz várható a megtérülés után is.
A tőzsdével kapcsolatban volt egy mondás régen.
„Ha már Kati néni is arról beszél a fodrásznál, hogy OTP részvényeket kellene venni, akkor erről a hajóról már lemaradtál!”
Ha valaki nyitott szemmel jár, látni fogja, hogy egyre több helyen fut napelemekbe. Talán már az ön utcájában is van. Talán már több házon is.
Ha ezt látja, akkor már nem kellene túl sokáig gondolkodnia, mert épp lemaradhat valami igazán jóról.
Ugyanis tudni kell, hogy a hazai elektromos hálózat nem alkalmas arra, hogy végtelen számú napelem rendszer lehessen 1-1 trafó körzetben. Egyszerűen nem bírja el a hálózat.
Gyors hálózat fejlesztésről pedig lehet álmodozni, de a rezsidíj csökkentés erősen megnyeste a szolgáltatók fejlesztési kedvét…
Engem is érdekelne egy napelem rendszer. Mit tegyek?

Alapvetően egyszerű a megoldás, kérjen ajánlatot.
Szánjon 2 percet arra, hogy kitölti az ajánlatkérő űrlapot és szaktanácsadó kollégánk rövidesen keresni fogja.