A napelemes rendszerek viszonylag magas beruházási költsége miatt sokan törekednek a lehető legolcsóbb megoldás alkalmazására. A napelemekre is érvényes az „olcsó húsnak híg a leve” szólás, de hogy miért is pontosan, arról olvashatnak cikkünkben!
1. Gyenge minőségű anyagok felhasználása
A napelemek gyártási költségeit úgy lehet csökkenteni, ha a felhasznált anyagok költségeit is csökkentik. Ezért a különböző alapanyagok minősége is hagy kivetni valót maga után. Ezért csökken a napelem teljesítménye és megbízhatósága hosszú távon.
2. Gyártási hanyagság
Az olcsó napelemek sokszor olyan gyártósorokon készülnek, ahol maga a gyártósor is olcsóbb és nincsenek meg a megfelelő gépek a gyártáshoz. Sokszor látni, hogy a napelem hátsó részén nem megfelelő az illesztés, a forrasztások szemmel láthatóan csúnyák.
3. Bizonytalan tulajdonosi háttér
Az olcsó napelemeket gyakran olyan cégek gyártják, amelyek mögött nincs egy olyan stabil tulajdonosi háttér, amely szavatolja a 10 éves garanciát.
4. Alacsony teljesítmény
Az olcsó napelemek gyártási toleranciája gyakran mínuszos, azaz teljesítménye nem éri el a névleges teljesítményét. A napelemes rendszer teljesítményét a legkisebb teljesítményű napelem határozza meg. Ezért ha csak egy napelem kirívóan rossz, már hosszú távon leromlik az egész napelem rendszerünk teljesítménye.
5. Forró pont, „Hot Spot” kialakulásának nagyobb veszélye
A napelemek áramtermelés közben melegszenek, hőt termelnek. Ha ez a hőtermelés egy kis szakaszon megnő, akkor megvan a veszélye, hogy károsodik a napelem vagy rosszabb esetben teljesen tönkremegy. A napelemeket egyenként tesztelik és vizsgálják, hogy ne tartalmazzon forró pontot, azonban az olcsó napelemek esetén a minőségügyi vizsgálat sem olyan részletes.