Napelem összehasonlítás a valós értékek alapján
Laikusként könnyű elveszni a végtelen számú napelem gyártó és típus között. Honnan is tudná valaki megfelelő tudás nélkül, hogy melyik számára a megfelelő választás? De valahogy dönteni kell. És ilyenkor tudat alatt visszanyúlunk gyermekkorunkig valami kapaszkodóért, ami segít a döntésben. Milyen egyszerűek is voltak a régi autós kártyák! Ferrari vagy Mercedes? A Ferrari végsebessége 280 km/h, míg a Mercedes „csak” 210 km/h-val tud menni. Tehát Ferrari!

A napelemek összehasonlításakor valahol mélyen belül visszatérnek a régi reflexek. Az egyik napelem 355W-os, míg a másik már 425W-ot tud! És itt a következő ajánlat, ebben már 480W-os napelem van! Egyértelmű, hogy melyik a legjobb! – gondoljuk magunkban. És tévedünk. A napelem összehasonlítás nem így működik. De vegyünk konkrét hazai példákat!
A cikkben a jobb érthetőség kedvéért, a napelemek csúcsteljesítményénél végig Watt (W) fog szerepelni a szakszerűbb Watt peak (Wp) helyett. A Watt peak-ről bővebben itt lehet tájékozódni.
Hazai napelem kínálat összevetése
Napelem összehasonlításunkba most 4 gyártó 6 termékét vetjük össze. Először a Sharp panelek ajánlatokban gyakran felbukkanó képviselőjét, a 370W-os és a 445W-os modelljét. Ezt követi a mostanában gyakran felbukkanó Hyundai 480W-os napeleme. Nem maradhat ki az összehasonlításból a QCells G9-es modell családjából egy 355W-os és egy 395W-os napelem. És a végére tegyünk be egy kakukktojást, a REC skandináv napelem gyártó 380W-os paneljét. Hasonlítsuk össze ezen napelemek pár főbb jellemzőjét!

Ön szerint melyik napelem ezek közül a „legjobb”?
Ne lessen a lejjebb lévő táblázatról! 🙂
Napelem összehasonlítás, a Watt értéken túl
Laikusként a döntés egyszerűnek tűnik. A QCells 355W-os panelje egyből kiesik, mert látható, hogy a Sharp és a Hyundai ennél már sokkal többre képes. Ők már 445W-os és 480W-os napelemek gyártására is képesek. Már pedig ki akarna a házára egy „elavult” technológiát telepíteni? Ráadásul ránézésre a 480W-os napelem csak kicsivel drágább, mint a 355W-os. Így még egyszerűbb a választás. Ha pedig mellé tesszük, hogy a Sharp és a Hyundai nevek ismerősen csengenek a fülnek, míg a QCells teljesen idegen, akkor már nincs is miről beszélni.
ÉS TÉVEDNÉNK!
Mert valamiért azt feltételezzük, hogy a napelemek egyformák. Vagy legalább is közel egyforma méretűek. Pedig közel sem.
Most hasonlítsuk össze a fenti napelem paneleket úgy, hogy a méreteik alapján kiszámoljuk, hogy egységnyi felületen (1m2) milyen termelésre képesek.

Egy ilyen napelem összehasonlítás hirtelen rámutat a valóságra. A Sharp napelemek 200 W/m2 teljesítményükkel a sor elejéről hirtelen máris a végére kerültek. Hiába a napelem 445W csúcsteljesítménye, ha ez a magas szám pusztán egy nagyobb méretből adódik. Ugyanez áll a Hyundai 480W-os napelemére is.
És a fejekben utolsó helyre sorolt QCells 355W-os napeleméről kiderül, hogy azonos feltételek mellett valójában többre képes, mint a „nagy” napelemek. Persze ezek a különbségek nem óriásiak. Mégis megmutatják a számok mögötti valóságot.
És akkor pár gondolat a kakukktojásunkról, a REC 380W-os napeleméről. Azért tettük a napelem összehasonlításba, mert a 380W-ja a többi mellett nem tűnik túl soknak. Viszont a mögötte lévő technológia miatt kimagaslik a többi napelem közül. De ennek ára van. Míg a többi napelem fajlagosan kb. egy árkategóriába tartozik, addig a REC extra prémium napeleme azért árban is magasabb kategóriát képvisel. Bár a saját kategóriáján belül már kedvező árú terméknek minősül, ha figyelembe vesszük a számtalan pluszt, amit nyújtani tud.
Napelem összehasonlításnál számít a súly is?
A felső táblázatunkban minden napelemnél szerepel adott panel súlya is. Elsőre úgy tűnhet ez is egy teljesen felesleges adat és még sem.
A fejlesztéseiről méltán híres QCells szerint egy személy segédeszköz nélkül kb. 20-22kg körüli napelemet tud normál módon mozgatni. Minél jobban a 20-22kg alá megy a panel súlya, annál könnyebb feljuttatni a tetőre és ott mozgatni. Efölött pedig már jobbára kell a két személy hozzá.
De miért lényeges szempont ez a megrendelő számára? Ő nem fog felmenni a tetőre napelemeket pakolni.
A nagyobb súly miatt komolyabb odafigyelést igényel. A telepítők nagyobb eséllyel koccintják a paneleket a tetőhöz. Eközben pedig sérülhetnek a hátlapon lévő gyári kötések. Itt nem olyan sérülésre kell gondolni, ami azonnal kijön. Sokkal inkább olyan alig láthatóakra, amik a tetőn tapasztalható extrém hőviszonyok mellett évek múltán okozhatnak problémát. Már pedig ez nem garanciális hiba, hanem telepítési…
Másrészről azoknál a cégeknél, ahol többnyire nagy teljesítményű (és súlyú) ipari panelekkel dolgoznak a telepítők magasabb a fluktuáció is. Jelenleg a napelem telepítő egy hiány szakma, egy jó telepítő bármikor talál új céget magának. Az pedig érthető, hogy nem mindegy, hogy azonos pénzért 25kg-os vagy épp 18kg-os napelemeket cipelünk a tetőn a -5 vagy épp a +35 fokban.
De miért lényeges ez?
Mert a munkaerő elvándorlásával folyamatosan „tudást” veszít a telepítő csapat. Ez a tudás vesztés pedig a telepítés minőségében köszön vissza az ügyfélnél.
Azt szokták mondani, hogy a „méret nem számít!”.
A fentieket végig olvasva szerintem sokaknál lett egyértelmű, hogy ez a mondás NEM a napelemekre vonatkozik! 🙂