Mi is ez a szaldós elszámolás?

A szaldós elszámolásra váltás első lépése, hogy a a hagyományos mérőóránkat kicserélik egy kétirányú mérőórára. (Ezt nevezi a köznyelv oda-vissza mérő órának.) Ez a kétirányú mérőóra már képes mérni a napelem rendszerünk által a hálózatra táplált és az onnan vételezett energia mennyiségét is. A szaldós elszámolás során a fogyasztónak csak a hálózatra feltöltött és onnan vételezett energia különbségét kell fizetnie.
Hogyan működik a szaldós elszámolás?
A mérőóra cserét követően a szolgáltató az elszámolás módját megváltoztatja szaldós elszámolásra. Ennek következtében a korábbi időszak lezárásra kerül egy elszámoló számla által.
Ezt úgy lehet elképzelni, hogy ha mondjuk március 17-én kerül fel az új óra, akkor a szolgáltató szakemberei rögzítik a korábbi óra fogyasztási adatait. A szolgáltató pedig küld egy elszámoló számlát az utolsó leolvasási idő és március 17 közötti fogyasztásról.
Innentől kezdve viszont nincs havi elszámolás, hanem éves leolvasási időszak lép életbe. Az áramszolgáltató éves szinten fog elszámoló számlát küldeni a fogyasztónak, amin feltünteti a hálózatra feltöltött és onnan vételezett energia mennyiségét. A fogyasztónak pedig ennek a különbözetét kell rendeznie. (A nulla forintos villanyszámla valójában nem lehetséges, mert az éves elosztói alapdíj akkor is fennáll, ha pont annyit fogyasztottunk, mint amennyit feltöltöttünk a hálózatra. Viszont ennek az összege elenyésző, mindössze pár ezer forint évente.)
FONTOS! Ezt mindenképpen olvassa el!
Ha az elszámoló számla mondjuk március 17-én keletkezett, akkor sokan logikusan azt gondolják, hogy az éves leolvasási időpont a következő március 17-én lesz.
Ez nem így van!
A szaldós elszámolásba történő belépéssel a korábbi leolvasási időpont még nem változik automatikusan. Tehát, ha korábban mondjuk március 22-én volt az éves leolvasás, akkor a fenti példára vetítve az első szaldós számlánk március 17 és március 22 közti időszakról fog készülni. Csak a következő évben lesz egész évre szóló elszámolásunk.
(Egyes esetekben az áramszolgáltatótól lehet kérni egy számunkra kedvező éves leolvasási időpont megállapítását.)
A termelési többlet elszámolása
Ha az éves elszámoláskor az jön ki, hogy ön több energiát töltött fel a hálózatra, mint amennyit vételezett, akkor három lehetőség közül választhat.
- Lakossági ügyfélként lehet kérni, hogy a betáplálási többletet számla kiállítása nélkül kerüljön kifizetésre. Ebben az esetben elegendő megküldeni a szolgáltató részére az alábbi kitöltött nyomtatványokat: „Nyilatkozat és kifizetési kérelem” és „Adóelőleg nyilatkozat költségekről” és az elszámoló számla másolatát.
- Számlát is ki lehet állítani a hálózatra betáplált többlet energiáról. Ebben az esetben a számla kiállítójának adófizetési kötelezettsége keletkezik, melynek megfizetése adott személy felelőssége.
- A betermelt többlet energia kifizetése, az elszámoló számla kiállításától kezdve 2 éven át áll fenn. Ha az igény ezen 2 év alatt nem kerül bejelentésre, akkor elvész.
Miért jó a szaldós elszámolás?
Jelenleg (2020) 1kWh áramért kb. 38Ft-ot kell a lakossági felhasználás esetén fizetni. Túltermelés esetén a különböző csökkentő tényezők miatt nagyjából 13-15Ft-ot kaphatunk az áram kWh-jáért. Ha havonta lenne elszámolás az áramszolgáltató felé, akkor a tavaszi, nyári hónapok során rengeteg túltermelést kellene eladnunk töredék áron. Míg az őszi, téli időszakban amikor a napelem rendszerek kevesebbet termelnek, akkor sok energiát kellene magas áron vásárolni. Így például a téli fűtés elektromos eszközökkel való kiváltása elképzelhetetlen lenne.
Ezzel szemben a szaldós elszámolás során, voltaképpen ingyen használhatjuk az áramszolgáltató hálózatát, mint akku a feleslegünk tárolására. Így a napsütésben gazdag időszakokban fel nem használt energiát átvihetjük olyan időszakokra amikor kevesebb a termelésünk.
A szaldós elszámolás az áramszolgáltatói oldalnak nem kedvező. (Voltaképpen fenn kell tartaniuk a hálózatukat és bármikor elegendő energiát adniuk azon napelemes rendszerrel rendelkező felhasználóiknak is, akik ezért mindössze évi pár ezer forint alapdíjat fizetnek csak.) A szaldós elszámolás állami nyomásra jött létre, hogy kedvezőbb feltételeket teremtsen a napelemes rendszerek lakossági felhasználására.
Egy jó kis gyűjtőoldal az Eon honlapján a háztartási méretű kiserőművekről (HMKE): Tudnivalók a HMKE-ről
Tényleg megszűnik 2024-ben a szaldós elszámolás?
Nem. Legalább is nem úgy, ahogy sok szenzáció hajhász híroldal tálalja.
A valóság mindössze ennyi: 2024. január 1-től már senki nem választhatja a szaldós elszámolást egy uniós szabályozás miatt. Viszont aki előtte belépett, az 2024. január 1-e után is benn maradhat a szaldós elszámolásban.
Bővebben erről itt lehet olvasni, linkekkel, kormany.hu állásfoglalással: Tényleg megszűnik a szaldós elszámolás?