Őszre ígérték a bejelentést, de épp zajlik a Tranzit Fesztivál, így az energiaügyi miniszter felvette az „én is hétköznapi ember vagyok” pólóját és tett egy gyors bejelentést:
Havi szaldó 2024-től!
Azaz 2024. január 1-től minden régi napelem rendszer átkerül éves szaldóból havi szaldóba!
Mindenki havi szaldós lesz 2024-től?
Nem.
Természetesen egy fesztivál idején tett 61 másodperces bejelentésből nehéz mindent megállapítani, de a korábbi bejelentések fényében a következők képzelhetőek el.
- 2024. január 1-től minden 10 éven belül üzembe helyezett napelem rendszer, ami korábban éves szaldó elszámolásban volt, átkerül havi szaldó elszámolásba.
- A 10 évnél korábban telepített napelem rendszerek a következő leolvasási időpontig havi szaldó elszámolásba kerülnek, majd azt követően bruttó elszámolásba.
- A 2024. január 1. után üzembe helyezett napelem rendszerek esetében már csak a bruttó elszámolás választható.
Mi a különbség a havi és az éves szaldó elszámolás között?
Még nem tudni pontosan milyen is lesz a havi elszámolás, ezért előbb kezdjük azzal amit ismerhetünk.
Az éves szaldó elszámolás faék egyszerűségű. Az oda-vissza mérő óra méri a felhasználó által a hálózatból vételezett és az oda feltöltött energia mennyiségét. Évente egyszer a szolgáltató húz egy vonalat, leolvassa a számokat, majd a feltöltött mennyiségből kivonja a vételezettet.
Ha a végeredmény pozitív, akkor igény esetén a plusz mennyiséget 4-5Ft/kWh áron kifizetik.
Ha pedig az eredmény negatív, akkor a felhasználó fizet a szolgáltató felé, de már egy rendszerhasználati díjjal és ÁFA-val növelt összeget.
Ebből kiindulva a havi szaldó is valami ilyesmi lehet azzal a különbséggel, hogy nem évente, hanem havonta lesz elszámolás.
Kedvezőtlenebb a havi elszámolás a felhasználóknak?
Igen, az.
De ehhez egyből hozzá kell tenni azt is, hogy a jelenlegi éves szaldó mindig is egy ideiglenesnek szánt elszámolási mód volt. Olyan ez, mint anno volt az elektromos autóknál az ingyen parkolás és az ingyen töltő használat. Mindkettő célja az igények felkeltése egy bevezetési időszakban, amikor az adott kedvezmények költségét a köz állja. Mert ahogy az elektromos autóknál az ingyen töltés árát is állta valaki, úgy az éves szaldó költségeit.
Magyarország 2030-ig tervezte 200.000 lakossági napelem rendszer üzembe helyezését. És ezen tervek még egy mai szemmel már erősen visszafogott 4kW átlag rendszermérettel számoltak. (Átlagos rendszer méretről nem találtunk friss számot, de az MFB hitel idején 6,6kW körül volt. Míg az Otthonfelújítási támogatás kapcsán elszámolt átlagos rendszer méret emlékeink szerint 8kW felett alakult.)
Ezzel szemben 2023. április végére elértük a 200.000 lakossági napelem rendszert!
Így a tervezettnél lényegesen előbb értünk el egy olyan napelem rendszer számot, aminek terhét egyre nehezebben viselték el a szolgáltatók.
Tényleg annyira rossz a havi szaldó elszámolás?
Valójában nem.
Még mindig megadja a korlátozás nélküli ingyen energia tárolás lehetőségét a felhasználóknak.
Napközben nem használod el a megtermelt energiát?
Semmi gond, majd este visszaveszed a hálózatból ingyen!
Ma nem kell?
Akkor „tároljuk” neked a hónap végéig neked és, ha akkor is pluszban vagy, akkor kifizetjük.
De mit is jelent ez egy átlagos lakossági felhasználó számára?
Az alábbi táblázatban nagyjából megmutatjuk egy átlagos felhasználó miképpen éli meg a havi szaldót hónapról hónapra.
A – jel azt jelenti, hogy a termelés vélhetően kevesebb lesz, mint az adott havi igény.
Az = jel pedig azt, hogy a termelés és a fogyasztás nagyjából egálban lesz.
És végül a + jel jelzi a túltermelést.
Ez alapján látható, hogy nagyjából 3 hónap végén kell vélhetően fizetnie a felhasználónak. 2 hónap esetén pedig nulla vagy közel nulla lesz a végösszeg. A fennmaradó 7 hónapban viszont a plusz termelés egy kisebb összeget fog termelni, amivel csökkenthető lesz a téli hónapok kifizetése.
Természetesen ez egy átlagos felhasználó esetén lehet így. Ha valaki átállt elektromos fűtésre és a nyári plusz termeléséből fedezte a téli fűtését… nos, neki a téli hónapokban komolyan a zsebébe kell nyúlnia. 🙁
Viszont az is látható, hogy amiképp az éves szaldó kedvezőbb a havi szaldónál, úgy vélhetően a havi szaldó is kedvezőbb lesz a bruttó elszámolásnál.
És azt immár tudjuk, hogy aki még idén belevág, az 10 évig havi szaldóban lesz.
És bár a havi szaldóval nem lehet a nyári rengeteg plusz termelést átmenteni télre, de a nappali plusz átvihető éjszakára vagy a következő napra. Egészen a hónap végi zárásig.
Ez pedig nagy előny lesz a bruttó elszámolással szemben!
Miért?
Mert egy hónapon belül, a napi elszámolások kWh és nem forint alapon történnek.
Tehát, ha valakinek napközben van 20kWh plusz termelése, akkor azt este ingyen „visszaveheti”. Míg bruttó elszámolásnál minden a hálózatra töltött kWh veszteség, hisz nekünk csak az energia árát fizetik ki. Míg amikor mi vételezünk fizetnünk kell a rendszerhasználati díjat és a 27%-os ÁFA-t is.
Akkor megéri még a napelem rendszer?
Igen.
De tény, hogy a régi kánaán rövidesen véget ér. És beköszönt a tudatos tervezés ideje.
Mert eddig a többség megnézte mennyit is fogyaszt éves szinten, majd dobott rá fejben még egy összeget és arra méretezték a napelem rendszert.
Volt ilyenkor valamennyi plusz költség, de például az Otthonfelújítási támogatás keretén belül ennek is állták a felét. Akkor meg miért ne? Egyszer úgy is lesz majd elektromos autó és annak is kell az energia.
A plusz termelést pedig kifizette a szolgáltató eleinte 11-13Ft, később már csak 4-5Ft/kWh áron.
A fogyasztás optimalizálására pedig senki sem figyelt.
Minek?
Éves szaldó esetén nem számított.
Innentől viszont nem elég csak a termelésre figyelni, de optimalizálni kell az azonnali fogyasztást is! Persze a havi szaldó még mindig átsegíti a felhasználókat egy időszakon, de a történet vége egyszer a bruttó elszámolás lesz. Ott pedig számítani fog minden hálózatra feltöltött kWh.
Tehát már célszerű most a jövőbe tekinteni és a fogyasztásunk mobilizálható részét a termelési csúcsokhoz igazítani.
Szeretne Ön is egy olyan napelem rendszert, ami még a kedvezőbb havi szaldó elszámolás alá esik?
Keressen minket és vegye igénybe szaktanácsadóink ingyenes segítségét!