A nagy inverter hiány idejét éljük. Azok az inverter gyártók akiket eddig jól megismertünk, akiknek a termékeit nem csak a telepítők, de a felhasználók is elfogadták, nem tudnak elég terméket gyártani.
És amit végül legyártanak azon termékek szállítása is folyamatosan csúszik.
De mi itt a gond?
Van egy igény, amit csak ki kellene elégíteni.
Miért nem teszik ezt?
Kína, a világ gyártó üzeme
Lassan mindenki tudja, hogy Kína valójában egy nagy üzem, ami ellátja termékekkel a világot. Ami nem kínai, az biztos hamisítvány – tartja a vicces mondás.
És valóban így van. Ahogy Európa anno ráállt az olcsó orosz energiahordozókra, úgy szokott rá a világ is Kínára. Az olcsó, precízen dolgozó munkaerő olyan csábítás, aminek nem lehetett ellenállni.
Így volt ezzel a napelemipar is. Kínában végtelen számban épülten napelem cella és panel, illetve inverter gyárak.
Kína és a nagy inverter hiány
A jelenlegi inverter hiány számos okra vezethető vissza. Íme pár címszavakban:
- A magas villamosenergia és kőolaj/földgáz árak miatt hirtelen mindenki napelem rendszert akar. Nem csak itthon, de az egész világban. Nem csak Józsi bácsi és Kati néni, de a cégek többsége is.
- A megnövekedett igény, az alapanyagok iránti igényt is megnövelte, amit szintén idő lekövetni.
- A szállítási kapacitások sem tudnak egyik napról a másikra bővülni. Ráadásul az orosz-ukrán háború miatt szállítási útvonal is kiesik.
- COVID vészhelyzeti lezárások Kínában.
A fentiek felsorolás a teljesség igénye nélkül készült.
De van +1 dolog, amiről kevesen tudnak, e érdemes erről is szót ejteni.
Mi a gond Kínában?
Röviden az ami itthon is. Sosem volt szárazság pusztít az egész országban.
De mi köze a szárazságnak az inverter hiányhoz?
Nos, nézzük meg ezt a képet ami a Jangce és a Csialing folyók találkozásánál lévő Csunking városát mutatja. Általában így néz ki a város látképe.


Ezen a folyón uszályok közlekedhetnek, hogy olcsón alapanyagok és termékek végtelen mennyiségét szállíthassák.
És most vessünk egy pillantást a jelenlegi helyzetre.
A kép alapján logikus következtetés, hogy egyre több folyószakaszok akadozik vagy épp szünetel az áruszállítás. Már pedig ez tovább növeli az amúgy is komoly logisztikai problémát, ami nem más mint az, hogy:
Miképpen lehet több alapanyagot és terméket eljuttatni A-ból B-be csökkenő szállítási útvonal és szállítási eszköz mellett?
A válasz pedig nagyjából az, hogy sehogy.
Növelni kell a vasúti szállítási kapacitást, de az sem megy egyik napról a másikra.
Lépjünk túl a folyami szállítás problémáján, de még maradjunk a víznél.
Mihez kell még sok víz?
Bizony, a villamos energiához is!
Ha a folyókban alig van víz és a tározók is kezdenek kiszáradni, akkor a vizierőművek sem tudnak elegendő energiát termelni. Sőt, a víz mellé épített atomerőművek is megsínylik kellő mennyiségű hűtővíz nélkül.

Kellő mennyiségű energia nélkül pedig leállnak a gyártósorok, amik tovább növelik az inverter hiányt.
Kínában egyes tartományokban olyan szintet ért el a villamosenergia hiánya, hogy napi 10 órás áramszünetek vannak. Több városban lekapcsolták a közvilágítást és még Sanghaj is eljutott oda, hogy takarékossági okokból az épületek díszkivilágítását kikapcsolták.
A kínai vezetés pedig jobban tart az áramhiány miatt elégedetlenkedő lakosságtól, mint a leálló gyárak és üzemek problémájától. Ez pedig azt jelenti, hogy a szűkös energiából inkább juttatnak a lakosságnak, ami tovább fokozza a termelés kieséseket.
Felvirradt a kisebb inverter gyártók napja
A hazai invertereladások zöme 3 inverter gyártó termékeire korlátozódik. (Na jó, 4-re! 😉 )
Fronius, SolarEdge, Huawei (Growatt). Legalább is lakossági szinten ezek a gyártók termékei adhatják a telepítések 80-85%-át. (Vagy többet.)
Legalább is ez volt eddig. De egyre nagyobb a hiány. Ez pedig leginkább a kisebb kivitelező cégeket érinti. (A nagyobb cégek sok esetben nagykert is működtetnek és jó kapcsolatokkal rendelkeznek a külföldi disztribútorok felé. A jelenlegi hiányban pedig első lépésként visszaveszik a nagyker értékesítést, hogy a saját ügyfeleket ki tudják elégíteni.)
Ezáltal ők azok akik elsőként belátják, hogy tovább kell lépni és új utakat keresni.
Így jött képbe a Solplanet és a SIEL-SIAC és kapott nagyobb hangsúlyt az SMA, a Sungrow és SAJ inverter az ajánlatokban.
Jelenleg itthon a Solplanet az egyik leggyakoribb „csere” inverter. A legtöbb cég általában ezt ajánlja fel egy korábbi szerződésben szereplő, de általa beszerezhetetlen Huawei inverter helyett.
(A Solpalnet-tel mi még a Construma-n találkoztunk. A standjuk közvetlenül az NVSolar-é mellett volt, át is néztünk hozzájuk. Árban kedvező termékeiket 10 év garanciával kínálják, így azok ideálisnak tűnnek a nehezen beszerezhető inverterek pótlására.)
Alapvetően két kimenete lehet a történetnek.
Lehet, hogy ezek a hiányban „felfedezett” inverterek nem véletlenül voltak a termékkínálat végén mindenkinél és évek múltán komoly gondok forrásai lesznek.
De az is elképzelhető, hogy nagyjából pont ugyanazt tudják, mint a „nagyok” csak nem kaptak elég rivaldafényt. Ha így lesz, akkor a jövőben is sokat fogunk még találkozni ezekkel a ma még nagyon ismeretlenül csengő inverterekkel.