Ez a kisokos azért lett létrehozva, hogy ha belefut egy olyan kifejezésbe vagy rövidítésbe ami semmit sem mond önnek, akkor itt képbe hozhassa magát
A magyarázatok NEM szakembereknek készültek!
Így nézze el nekünk, ha időnként túl egyszerű, esetleg már-már pongyola vagy túl szájbarágós a megfogalmazás. A cél az volt, hogy a teljes mértékben laikus felhasználók is megérthessék a szakemberek esetenként túl szakzsargonba forduló kommunikációját.
A
A – Amper. Az elektromos áram erősségének nemzetközi mértékegysége. Laikusként a villanyóraszekrényben találkozhatunk leginkább vele a biztosítékokra írt számok formájában. (pl. 16A – 16 Amperes biztosíték.) Ha 1 fázisunk van ami 16A-s és a napelem rendszerünk 5kW-os inverterét szeretnénk rákötni, akkor a következő számítással tudjuk ellenőrizni, hogy ez lehetséges-e.
5000 (5kW) / 230 (V) = 22. Azaz, ha az inverterünk teljesítményét elosztjuk a hálózati feszültséggel, akkor megkapjuk ehhez minimum mekkora áramerősségre van szükségünk. A fenti példát tekintve a 16A nem lesz elég, a betáplálást 25A-re kell bővíttetnünk az áramszolgáltatóval.
AC – A váltakozó áram (váltóáram) rövidítése. A napelemek egyenáramot (DC) állítanak elő. Hogy a háztartási eszközeinket működtetni tudjuk, a napelemekből jövő egyenáramot az inverterbe vezetjük. Az inverter ezt váltóárammá alakítja át, ami már alkalmas a háztartási eszközök működtetésére.
AM – Air Mass (légkör tisztasági tényező). Ezzel a megfogalmazással napelem panelek adatlapjain találkozhatunk. Valahogy így „AM=1,5 vagy AM 1,5”. Ez a 1,5 egy európai állandó. A lényeg annyi, hogy a napelem panelek névleges teljesítményének megadásakor bizonyos sztenderd értékeket kell figyelembe venni, mert azok csak így válhatnak összehasonlíthatóvá. Ennek az egyik eleme a légkör tisztasági tényező (AM), ami az adatlapokon 1,5 értékkel lesz megadva. (Például az alábbi QCells G9 napelem adatlapján így szerepel.)