Mi is az a helyszíni felmérés?
Korrekt napelem rendszer telepítést minden esetben meg kell előznie egy helyszíni felmérésnek. A helyszíni felmérésnek valahol az előzetes ajánlatadás és a szerződéskötés között kell megtörténnie.
Az előzetes ajánlatadás célja elsősorban annak a felmérése, hogy az érdeklődő és a telepítő cég egy nyelvet beszélnek-e?
A telepítő cég olyan berendezésekkel, eszközökkel dolgozik-e egyáltalán amire a leendő ügyfél vágyik?
Elfogadja-e az érdeklődő, az ajánlatban szereplő szolgáltatási minőséghez kapcsolódó árat?
Miután láthatóan meg van az igények és a szolgáltatás közötti összhang, a következő lépés az ajánlat pontosítása. Ehhez pedig szükséges elem a helyszíni felmérés.
A helyszíni felmérést a legtöbb telepítő cégnél maga az értékesítő végzi el. Így egyszerűbb. Ezáltal egy kézben van az ügyféllel való kommunikáció egészen a szerződéskötésig.
Viszont ami egyszerűbb az nem minden esetben jobb is.
Az értékesítők többsége elsősorban a termékek értékesítésében mozog otthonosan. Műszaki kérdésekben viszont már korántsem biztos, hogy megfelelő szintű a tudásuk. (Kicsit olyan ez, mint egy autó márkakereskedésben az autószerelő és az értékesítő tudása közti különbség. Mindegyiké a saját szakterületén a maximális hiába foglalkoznak alapvetően ugyanazzal…)
A helyszíni felmérés során a leggyakoribb az, hogy fotó készül a tetőről és lemérésre kerül 3 cserépnyi magasság és szélesség. (Azért 3, mert így a cserép átfedések mértéke is figyelembe vehető a terület számításnál.) Ez és a fotó alapján már viszonylag pontosan megállapítható a tető területe.
Felmérésre kerülnek a lehetséges rögzítési pontok, amik esetleges hiánya csökkenti a felhasználható tetőfelület mértékét.
A felmérő megvizsgálja és lefotózza az óraszekrényt, meghatározza a bekötési pontot. Illetve meghatározza az inverter ideális helyét, figyelembe véve az ügyfél igényeket és az előírásokat.
Fotókat készít a helyszínről a telepítő csapat számára, hogy telepítéskor már képben legyenek.
Miben más a szakfelmérés az NVSolar-nál, mint máshol a helyszíni felmérés?
Általában csak a nagyobb, hosszabb ideje a piacon lévő cégek alkalmaznak külön felmérőket. Kimondottan szakfelmérőket még kevesebben.
Az NVSolar-nál szakfelmérő csak a megfelelő napelem telepítői múlttal rendelkező személy lehet. Így általában volt napelem telepítők vállalják be a szakfelmérői munkát.
(Ha visszatérhetünk a korábbi autós példához, akkor nálunk nem az értékesítő akarja, egy szervizre bejövő autó állapotát felmérni, hanem egy volt autószerelő.)
A szakfelmérők nagy előnye, hogy egyből telepítői szemmel végzik a felmérést. Ők azok akiknek nincs tériszonyuk és igenis felmásznak a tetőre! És nem csak megtippelik a méreteket pár fotó és a cserépszámok alapján, hanem pontosan lemérik azt.
És, ha már a tetőn vannak, akkor feltolják a cserepeket pont úgy, mint egy telepítésnél tennék és felmérik a rögzítési pontok állapotát.
Mivel éveken át ez volt a munkájuk, így pontosan tudják hol lehet elvezetni a kábeleket és hol nem. Tisztában vannak az érvényben lévő előírásokkal és azok figyelembe vételével tervezik meg az inverter helyét.
A szakfelmérők munkájuk eredményét az úgynevezett projektlapon rögzítik. A projektlap adatai a telepítő csapatok bibliája. Ez alapján tudják már telepítés előtt – egy számukra idegen helyen is – pontosan hova és hány napelem kerül. Azt, hogy hova kerül az inverter, hol lesz a bekötés és mi az AC és DC kábelek útvonala.
A szakfelmérő által vizsgált területek
- Tető adottságai, állapota: A tető tájolása, dőlésszöge, tetőfedés anyaga, árnyékolása. A szarufák, tetőlécek állapota, rögzítési pontok megvizsgálása.
- Villamos hálózat: A villanyóra teljesítménye, fázisszáma, a fi relé helye, a kábelek állapota, bekötési pont meghatározása.
- Inverter helye: Az inverter optimális működtetésének megfelelő, árnyékos (zárt térben jól szellőző) hely megtalálása.
- Egyéb: A tetőszerkezet teherbírása, a tűzvédelmi előírásoknak megfelelő elhelyezés, szükség esetén tűzeseti leválasztó kapcsoló(k) betervezése a rendszerbe.
A szakfelmérő által elvégzett feladatok
- Telepítési felület kimérése: A napelem rendszer telepítéséhez szükséges a tető hasznos felületének mérése.
- Tető árnyékoltságának megállapítása: Az árnyékoló tényezők felmérése, például magas lombozatú fák, kémény, szomszéd épületek.
- Villanyóra teljesítménye: A villanyóra teljesítményének ellenőrzése, szükség esetén bővítés tervezése.
- Inverter helye: Az inverter helyének meghatározása.
- Egyéb: A tetőszerkezet teherbírásának ellenőrzése, az engedélyezési folyamat előkészítése.
Ön is napelem rendszerben gondolkodik?
Kérje szaktanácsadóink segítségét!