A napelem cella felépítése
A napelem cella önmagában eléggé sérülékeny, törékeny lap, amely anyagában leginkább az üveghez hasonlít, alapanyaga leggyakrabban szilícium. A gyártási folyamata nagyon energiaigényes, többszöri hőkezelés és felületi kezelések után lesznek meg azok a fizikai tulajdonságai, amelyek alkalmassá teszik villamos energia előállítására. A napelemben a napelem cella ára fajlagosan a legmagasabb a többi alkotórészhez képest.
A napelem táblában teljesítménytől függően több cella van sorba kapcsolva, vékony ónnal befuttatott rézszállal összeforrasztva. A napelem cellák fényáteresztő ragasztórétegbe vannak ágyazva alulról és felülről, a cellák fölé pedig nagy szilárdságú műanyag üveglap kerül. A napelem cellákat alulról fényvisszaverő réteg támasztja. Mindez egy alumínium keretbe kerül, a széleket, illetve a csatlakozót vízhatlan ragasztóréteggel töltik ki.

A napelem cella
A napelem cella sokféle tesztelési és tanúsítási folyamaton megy keresztül.
A napelem cellákat egyenként tesztelik a naphoz nagyon hasonló fényspektrumban világító lámpával, így még a beépítés előtt kiszűrhető a hibás cella. A napelem gyártása után szintén van egy teljesítmény teszt, valamint több fizikai és mechanikai vizsgálat. Ez az úgynevezett ISPRA teszt. Fő részei:
- a laminálás, keretezés és átkötések vizuális ellenőrzése
- névleges teljesítmény meghatározása
- hőmérsékleti együtthatók (V, I, P) meghatározása
- hosszú távú forró pont vizsgálat
- csavarási vizsgálat
- jégeső vizsgálat 25 mm-es jéggömbökkel 23 m/s sebességgel
- hőmérsékleti ciklus vizsgálat
- nedves-hő vizsgálat
- nedvesség fagyási vizsgálat