Egyre többekben merül fel, hogy napelem rendszert telepítenek a házukra. Ki azért jut erre a döntésre, mert óvni szeretné környezetét, ki azért, mert így próbál megszabadulni a villanyszámlájától. Bárhogy is miután megszületett a döntés – napelem rendszert akarok! – utána jön a neheze.
A nulladik lépés mindenkinél, hogy próbál kicsit képbe jönni. Kutat az interneten, próbál tisztában lenni a fogalmakkal: napelem vagy napkollektor? Polikristályos vagy monokristályos napelem? Mi az az inverter és miért kell?
Az alábbiakban egy gyorstalpalót állítottunk össze. A cél az, hogy nagyon röviden és érthetően megfogalmazva képbe hozzunk a napelem rendszerek kapcsán. Hogy a végén könnyebben tudja eldönteni melyik napelem rendszert válassza.
Napelem vagy napkollektor?
Sokak fejében még mindig összekeveredik e két szó.
Röviden: a napkollektor meleg vizet állít elő, a napelem pedig áramot.
Valaha a napkollektor tökéletes döntés volt, mert a napelemek nagyon drágák voltak. Mára ez megváltozott. A napelemek elérhetőekké váltak mindenki számára így az első döntésen gyorsan túl is eshet.
Válasszon napelemet, mert az így megtermelt árammal nem csak meleg vizet állíthat elő, de elektromos eszközöket is üzemeltethet.
Polikristályos vagy monokristályos napelem?
A rövid válasz: Magyarországon alapvetően mindegy.
Ha Norvégiában élnénk, akkor célszerűbb lenne polikristályos (poli) napelemben gondolkodni. Spanyolország déli részén pedig a monokristályos (mono) lenne a tökéletes választás.
Miért?
Mert a polikristályos napelem szórt fényben (pl. amikor borús az idő) jobban teljesít. Míg a monokristályos direkt fényben (amikor hét ágra süt a nap) termel többet. Viszont hazánkban e két szélsőség jól megoszlik, így a döntést e két napelem típus között más szempontok alapján kell megtennünk.
Az alábbi két képen jól látszik a 2 napelem fajta közti különbség, ami színében és a napelem cellák formájában is látható.
A normál napelem 60 napelem cellát tartalmaz és méret szempontjából bátran számolhatunk az 1mx1,7m-el. (Monokristályos napelemeknél manapság egyre elterjedtebb az úgynevezett félcellás panel. Ezeknél egy napelem cella 2 fél cellából áll össze, így 120 félcella ad ki egy panelt.)
Mit kell még tudnunk e két napelem típusról?
Polikristályos napelem:
+ olcsóbb gyártási technológia (Tehát, ha az ár lényeges szempont, akkor ez a jó választás.)
– gyengébb teljesítmény (Azonos méret mellett kevesebb energiát termel.)
Monokristályos napelem:
+ nagy teljesítmény (Azonos méret mellett több energiát termel.)
– drágább gyártási technológia (Azaz egy 1kWp-es mono napelem rendszer többe kerül, mint egy 1KWp-es poli.)
Mi az a kWp vagy Wp?? Kilo watt peak vagy watt peak, azaz, ha egy napelem rendszer mondjuk 5KWp-es, akkor adott rendszer csúcsteljesítménye 5kW lesz. (Ez egy elméleti teljesítmény. Labor körülmények között a napelem paneleket 1.000W/m2 besugárzásnak teszik ki, 25 °C modulhőmérséklet mellett, 1,5-es felhőzeti tényezőt felvéve mérik a napelemeket. Ez az érték lesz a napelem csúcsteljesítménye, pl. 350Wp. A mérést sztenderd teszt körülményeknek (STC) nevezik, és minden napelemet eszerint minősítenek.)
Akkor most melyiket célszerű választani?
– Ha az ár az elsődleges szempont, akkor a poli-t.
– Ha a tetőfelület korlátozott, akkor a mono-t.
– Ha a modernebb technológia felé hajlunk, akkor a mono-t.
Melyik a legjobb napelem gyártó?
És, ha eldöntöttük, hogy poli vagy mono napelem legyen utána miképpen válasszunk a szinte végtelen számú napelem márka közül?
Nos, napelem rendszer gyorstalpalónk ezen része nagyon szubjektív lesz, de igyekezni fogunk a saját véleményünk mellé pár olyat is becsempészni, ami segíthet az eligazodásban.
Alapvetően minden napelem rendszer telepítő cég szerint az az ideális napelem, amivel ő éppen foglalkozik. Ezzel talán mi is így vagyunk.
De szeretnénk hinni, hogy a több mint 10 évre visszanyúló és 2.500 telepített rendszerre hagyatkozó véleményünk, ha nem is a színtiszta igazság, de érdemes figyelembe venni.
Mi itt az NVSolar-nál hiszünk a minőségben és abban, hogy a minőség hosszú távon megéri a plusz költséget.
Akkor ne is gondolkodjunk kínai napelemben?
Különbséget kell tenni a tömeg gyártott, alacsonyabb minőségi színvonalat képviselő kínai napelemek és az újabb technológiákat használó panelek között. Érdemes azt is tudni, hogy a napelem cellák zömét Kínában gyártják. Tehát számos kisebb gyártónál fellelhető napelemekben is kínai cellák dolgoznak.
A teljesség igénye nélkül mi 3 kínai gyártót emelnénk ki. A JA Solar-t, a Longi Solar-t és a Trina Solar-t. A JA Solar-ról a világ legnagyobb napelem cella gyártója és a 2-ik 3-ik legnagyobb napelem panel gyártója egyben. Tehát olyan nagyon nem nyúl mellé, aki a JA Solar termékeit választja. A másik két cég is a toplisták élén lévő gyártó.
A prémium napelem tényleg megéri az árát?
Mi úgy látjuk igen. És ezen véleményünket arra alapozzuk, hogy 10 év alatt eddig több mint 30.000 napelem panelt szereltünk rendszerbe, eddig garanciális problémák nélkül.
Nálunk a QCells prémium napelemei váltak be nagyon. (A QCells valaha német cég volt, de egy koreai óriáscég vásárolta fel. A Hanwha csoportról egy dolgot érdemes tudni: az éves árbevételük kb. 60 milliárd. USA dollárban! Mindössze néhány koreai cég nagyobb csak nála – és ezek közül párat ön is igen jól ismer és elismer. Ilyen például a Samsung vagy épp az LG.)
Ha pedig a prémium napelemek felső kategóriája is szóba jöhet, akkor egy újabb koreai cég az amit jó szívvel ajánlani tudunk. Ez pedig az LG.
Az LG kiváló minőségű napelemeit 2 dolog emeli ki a többi napelem közül. Egyrészt az átlag 10 év teljes körű garancia helyett az LG 25 évet ad. Másrészt a 25 évre vállalt teljesítmény garanciája is lényegesen magasabb, 90,08%! (Az olcsó, tömeg gyártott kínai napelemekre 80-81% a jellemző. Ez a 9-10% különbség nem tűnik olyan soknak, de ha belegondolunk, hogy egy napelem rendszer 30-35 éven át üzemel. És ez a teljesítménybeli különbség nagyjából az 5-7-ik évtől fennállhat. Így viszont már tetemes pluszt jelent 25-30 éven át naponta +9-10% termelés!)
A legjobb napelemek 2021-ben, a sorozat gyártott napelemek figyelembevételével.
4) Milyen invertert válasszak?
Ha végre sikerült napelemet választani, akkor jön az újabb nehézség: át kell gondolni, hogy melyik inverter ideális adott helyszínhez.
De mire is kell az inverter?
Nos, a napelemek által megtermelt egyenáramot az inverter alakítja át váltóárammá. Ezáltal az inverter teremti meg a kapcsolatot a napelemek és az áramszolgáltató hálózata között, így a napelemes rendszer nélkülözhetetlen része.
Alapvetően 2 fajta inverterben gondolkodhatunk: 1 fázisúban vagy 3 fázisúban.
Ha a házunkban 1 fázis van, akkor 1 fázisú invertert használhatunk csak. És itt van egy korlát is, 2021. április 30-tól 1 fázison a legnagyobb inverter méret maximum 2,5kW lehet csak. Ez pedig nagyon kicsi inverter méret. Ha ideális déli tájolású a tető és a 2,5kW-os inverter maximálisan túl van panelezve, akkor kb. havi 11.000 Ft-os villanyszámlához elegendő energiát tud termelni. De ez a maximum! Ha valaki ezt telepíti, akkor az elkövetkezendő 25-30 évben jöhetnek új elektromos fogyasztók, elektromos autó, a termelés jobban már nem bővíthető.
Ezért mi azt javasoljuk, hogy napelem rendszer telepítés előtt célszerű átgondolni az 1 fázisról 3 fázisra való váltást. Ott ugyan is már nincs ilyen korlát, akár 50kW-os invertert is a szolgálatunkba állíthatunk!
Hagyományos vagy úgynevezett okos inverter célszerűbb a számunkra?
A fő különbség a két inverter típus között, hogy napelem panelek közti teljesítmény különbségeket hogyan kezelik.
A hagyományos inverterek valójában sehogyan. Mivel a napelemek sorba vannak kötve így az egy körön (stringen) lévő napelemek egyenkénti teljesítménye mindig a leggyengébben teljesítő napelemével azonos.
De miért lenne egyáltalán különbség a napelemek teljesítménye között?
Nos, egyrészt alapból van. (Például a minőségi napelemek teljesítmény pluszosak. Így amikor egy prémium napelemre azt írják, hogy 350Wp-es, akkor az valójában 351,352,353,354, 355Wp-es. Így ha mondjuk 16 sorba kötött napelem közül 15 darab 355Wp-s és 1 pedig 351Wp-s, akkor mind a 16 napelem maximális teljesítménye 351Wp lesz.
Másrészről egyes napelemek teljesítménye változhat egyéb befolyásoló tényezők miatt is. Például, árnyék, szennyeződés, meghibásodás, stb… Ilyenkor is a leggyengébben teljesítő napelem teljesítményére áll be az összes napelem.
Ennek a problémának a megoldására találta ki a SolarEdge inverter gyártó az okos invertert. A megoldás egyszerű, de növeli a beruházási költséget. Minden napelem mögé be kell építeni egy úgynevezett optimalizáló modult. Innentől kezdve, ha egy napelem valamiért veszít a teljesítményéből, az csak rá vonatkozik. A Többi napelem a saját maximumán teljesít továbbra is.
Logikusan belátható, hogy a SolarEdge által kidolgozott megoldás plusz termelést hoz a rendszernek. Ennek a plusz energiának a mennyisége átlagosan 5-25% lehet. Ez nem tűnik soknak, de ha belegondolunk, hogy ezt a kis pluszt nap mint nap 30-35 éven át megkapjuk, akkor így már tetemes mennyiségről van szó.
Másik előnye a SolarEdge megoldásának, hogy itt napelemenként is láthatjuk a rendszer teljesítményét. Erre jelenleg egyetlen más inverter sem képes.
Miért jó ez? Mert így könnyedén kiszúrható egy hibás vagy egy rosszul elhelyezett napelem.
A jobb megérthetőségért itt egy ábra a teljesítmény különbségek kezeléséről a hagyományos és a SolarEdge inverterek közt.
Milyen hagyományos inverterek közül lehet választani?
Jelenleg számos inverter gyártó küzd a vásárlók kegyeiért. És természetesen mindegyikük szerint az ő inverterük a tökéletes megoldás.
A cleanenergyreviews.info megpróbálta 6 szempont alapján rangsorolni az invertereket és a következőre jutott.
Még mindig bizonytalan?
Kérjen minden kötelezettségtől mentesen ajánlatot tőlünk!
Szaktanácsadó kollégánk telefonon egyeztetni fog önnel, hogy olyan napelem rendszert javasolhassunk önnek, ami maradéktalanul kielégíti az igényeit!