Korábban már hírt adtunk arról, hogy a kormány ingyenes napelem rendszerekben gondolkodik az Uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv (HET) keretein belül. A tervekben még olyan 100%-ban állami támogatással létrejövő napelem rendszerek szerepeltek amiket rászorultsági alapon a legszegényebbek vehettek volna igénybe a 3000 főnél kisebb lélekszámú településeken.
A most kijött lakossági napelemes rendszerekre vonatkozó pályázati felhívás viszont már semmi ilyen jellegű megkötést nem tartalmaz!
Kis túlzással szinte bárki jogosult ingyen egy kisebb napelem rendszerre. De még kaphat mellé akár nyílászáró cserét, akkumulátoros energiatárolást és hőszivattyús fűtést is INGYEN!
Kik igényelhetnek ingyen napelem rendszert?
- magyar adóazonosító jellel rendelkezik és
- a beruházással érintett ingatlanban (rész)tulajdonjoggal rendelkezik és
- megfelel a jövedelmi előírásnak (lásd alább) és
- állandó lakcímet létesített a pályázat által érintett ingatlanban.
A fentiek alapján pár kivételtől eltekintve szinte mindenki jogost lehet az ingyenes napelem támogatásra. Ráadásul a pályázatnak megfelelő jövedelemnél sem tették túl alacsonyra a lécet.
Az aki a 2020. évi jövedelemadó bevallása szerint bruttó 0 és 4.850.000 Ft között keresett, az jogosult az ingyen napelem rendszerre. De még ezt a feltételt is tovább gyengítették.
Mert mi van, ha adott ingatlanban egy család él? Apa, Anya és 2 gyerek. Mi van, ha Apa évi bruttó 10 milliót keres és még Anya is hazavisz 5 milliót? Az már 15 millió forint! De semmi gond, még ez is belefér, hiszen el kell osztani az oda bejelentett személyek számával, tehát 4-el. Az pedig csak 3.750.000Ft, tehát nem éri el a 4.850.000 Ft-os korlátot. Szóval a nem kereső gyerekek számával drasztikusan lehet csökkenteni az 1 főre eső bruttó keresetet.
Olvassa el ön is a „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” pályázat pontos kiírását.
Vagy töltse le saját kezűleg a pályázati felhívást a kormányzati oldalról.

Mire vehető igénybe a 100%-os napelem támogatás?
1. Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése VAGY
2. Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési, valamint használati melegvíz előállító rendszerek elektrifikálása:
(a) tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése, fűtési rendszer elektrifikálása infrapanelekkel és / vagy fűtőpanelekkel, villamosenergia tároló beépítése, nyílászáró csere (vízbázisú házközponti fűtési rendszerrel nem rendelkező ingatlan esetén) VAGY
(b) tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése, fűtési rendszer elektrifikálása hőszivattyú alkalmazásával, villamosenergia tároló beépítése, nyílászáró csere (vízbázisú házközponti fűtési rendszerrel rendelkező ingatlan esetén, a meglévő rendszer kiváltása érdekében)
A fenti hivatalos szöveg magyar fordítása röviden az, hogy 3 lehetőség választható:
- napelem rendszer a saját éves energiaigény kiváltásának erejéig (de maximum 5kWp napelem rendszer méretig)
- a napelem rendszer mellé lehet kérni nyílászáró cserét, akkumulátorokat és elektromos fűtési rendszert. Az elektromos fűtési rendszer, ha nincs vízbázisú központi fűtés kiépítve, akkor csak infrapaneles és/vagy fűtőpaneles lehet.
- ha van vízbázisú fűtési rendszer adott épületben, akkor az elektromos fűtési megoldás lehet hőszivattyú is
Az ingyenes napelem rendszerekre vonatkozó támogatási megkötések
- Először is ez a napelemes pályázat nem használható már meglévő napelemes rendszer bővítésére.
- A napelem rendszereket csak is tetőszerkezetre lehet telepíteni. (Tehát földi telepítés kizáró ok.) A tetőszerkezetnek olyan állapotúnak kell lennie, hogy arra a napelem rendszer telepíthető legyen. (A tető javítását nem támogatja a pályázat.)
- A beépített napelemek névleges összteljesítménye (kWp) maximum 20%-kal haladhatja meg a rendszert működtető inverter teljesítményét.
- Levegő-levegő, illetve földhőt alkalmazó bármilyen jellegű hőszivattyú csak akkor számolható el, ha annak létesítéséről 3 eltérő regisztrált kivitelezőtől kerül árajánlat becsatolásra és közülük a legalacsonyabb árú ajánlatot adó kivitelezővel kerül vállalkozási szerződés megkötésre.
- A tervezés, az engedélyezés, a kötelező nyilvánosság biztosítása, illetve az energetikai tanúsítványok elkészítésének elszámolható költsége nem haladhatja meg az elszámolható kivitelezési költség 5%-át.
- Az alábbi tevékenységek kizárólag előzetesen regisztrált kivitelezők által kiállított számlákkal számolhatók el:
a) napelemes rendszer tervezése és kivitelezése,
b) fűtési rendszerek telepítése, kialakítása,
c) energetikai tanúsítvány készítése,
d) akkumulátoros tárolóegység telepítése és üzembe helyezése, továbbá
e) nyílászárók cseréje. - Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás minimális összege 500.000 Ft.
- A választott műszaki tartom függvényében a maximális támogatás mértéke:
1. napelem rendszer esetén bruttó 2.896.108 Ft
2. (a) napelem rendszer + infrapeneles vagy fűtőpaneles elektromos fűtés + villamosenergia tároló beépítése, nyílászáró csere (vízbázisú házközponti fűtési rendszerrel nem rendelkező ingatlannál) esetén bruttó 9.368.464 Ft
2. (b) napelem rendszer + hőszivattyús fűtés + villamosenergia tároló beépítése, nyílászáró csere (vízbázisú házközponti fűtési rendszerrel rendelkező ingatlannál) esetén bruttó 11.559.214 Ft - az 1. tevékenység (csak napelem telepítése) esetén a Támogatói Okirat kiállításától számított 12 hónapon, a 2. (a vagy b) tevékenység esetén a Támogatói Okirat kiállításától számított 18 hónapon belül, továbbá legkésőbb 2026. év június hónap 30. napjáig meg kell valósítania.
- FONTOS! Saját beszerzésű anyagköltség, illetve saját kivitelezés keretében megvalósított beruházás költsége nem elszámolható!
Az ingyenes napelem támogatáshoz kapcsolódó fajlagos költségek
A 2021. évi pályázati körben az elszámolható maximális fajlagos költségek (ÁFA-val növelt
bruttó összegek):
- 1 kWp napelem rendszer kivitelezési költsége (anyag- és munkadíj együtt): 520.700 Ft
- 3 fázis bevezetése: az illetékes elosztótársaság hatályos díjszabása szerint57.600 Ft
- villanyóra szabványosításának költsége: 172.800 Ft
- napelemes rendszer legmagasabb elszámolható költsége: 2.896.108 Ft
- energiatanúsítvány: 25.400 Ft
- műanyag nyílászárók (anyag- és munkadíj együtt): 82.600 Ft/nyílászáró négyzetmétere
- 5 kW teljesítményű akkumulátoros tároló (anyag-, felszerelési és beüzemelési díj együtt): 3.521.405 Ft
- fűtőpanelek kivitelezése 1 db lakásban / épületben (anyag- és munkadíj együtt): 565.323 Ft
- 9 kW teljesítmény alatti levegő-víz hőszivattyú (anyag- és munkadíj együtt): 1.941.107 Ft
- 9 kW teljesítményű levegő-víz hőszivattyú (anyag- és munkadíj együtt): 2.667.000 Ft
Az ingyenes napelem támogatás elbírálási folyamata
A kiírás szerint az ingyenes napelem pályázatok a benyújtás sorrendjében kerülnek feldolgozásra. A befogadott pályázatokat szakmai (műszaki / energetikai), illetve pénzügyi szempontok szerint is értékelik.
Jó tudni azt is, hogy a nem megfelelő energia- és költséghatékonyságú pályázatok elutasíthatóak.
A pályázatok az értékelői javaslatok alapján, régiós megbontás szerint, több döntési körben kerülnek támogatói előterjesztésre.
A befogadott hiánytalan pályázat esetében a benyújtásától számított legfeljebb 60 napon belül az alábbi döntések valamelyiknek meg kell történnie:
a. a pályázó megkapja az igényelt vissza nem térítendő támogatással egyező összegű támogatást.
b. csak csökkentett összegű támogatást kap (például a fajlagos költségmaximumok túllépése miatt)
c. tartaléklistára kerül, mert elfogyott a keretösszeg.
d. elutasítják a pályázatot.
Végső észrevételek
A fenti ingyenes napelem pályázati információk még nem véglegesek. Szeptember 12-éig lehet véleményezni a pályázati tervet, melyben első olvasatra is látni pár logikátlanságot illetve bővebb kibontásra szoruló elemet. Kérdés, hogy a kiíró minisztérium milyen mértékben fogja figyelembe venni a lakossági és szakmai észrevételeket.
Legutóbb az Otthonfelújítási támogatás esetében semmilyen szakmai észrevételt nem vettek figyelembe. Igaz volt olyan, amit bár nem vettek figyelembe, de ebbe az új pályázatba még is átemeltek. (A most is futó Otthonfelújítási támogatás keretén belül a napelem rendszerek fajlagos költsége bruttó 450.000 Ft/kWp egészen 2022. december 31-ig. Míg ebben a 100%-os támogatású napelem rendszer pályázatnál már 520.700 Ft/kWp emelték a fajlagos költség maximumát.)