
Tudja mi az a fajlagos költség a napelemes pályázatokban? A többség erre a kérdésre csak ingatja a fejét. Pedig ez lenne a 100%-os napelem pályázat egyik gyengesége, ami a 100%-os támogatást 80-85%-ra redukálja.
Több napelemes cég eleve nem is regisztrált a pályázatba, mivel a kiírás ezen eleme komolyabb gondokat vetített előre.És a pályázat elindulásával ezek a gondok nem tűntek el...
Mi is az a fajlagos költség?
A 100%-os napelem pályázat kiírója - az ÉMI - megadott egy elszámolható költséghatárt, ami 485.645 Ft/kWp.
Tehát a maximális rendszerméret (5kWp) esetén ez úgy néz ki, hogy
5 kWp x 485.645 Ft = 2.428.225 Ft.
Ebbe kell a napelem rendszer telepítőjének beleférnie egy 5kWp-es napelem rendszer telepítésénél. Ha pedig csökken a napelem rendszer mérete, akkor azzal arányosan csökken a támogatás összege is.
De mi is a gond a fajlagos költséggel?
Alapvetően az, hogy a pályázatban megszabott fajlagos költség, figyelmen kívül hagy minden tényezőt és külső hatást. Ezáltal túl alacsony lesz a támogatási összeg ahhoz, hogy abból korrekt módon kivitelezni lehessen adott napelem rendszert.
Ez pedig a gyengébb minőségű, olcsóbb napelem rendszereknek kedvez.
Miért gondoljuk ezt?
A napelem rendszereket kevesen ismerik, így talán egyszerűbb lesz elmagyarázni a dolgot egy autós példával.
Mondjuk önnek egy BMW-je van, míg a kollégájának egy Dacia-ja. Mindkettő autó és mindkettő elviszi A--ból B-be a gazdáját.
Most képzelje el, hogy a cége úgy dönt fizeti az üzemanyag és szerviz költségeket mindkettőjüknek! De mindenre fajlagos költséget állapít meg!
Mondjuk állja a benzint, de csak 5l fogyasztással számol autótól függetlenül és a benzin áránál 400 Ft/l árat fizet csak.
Nem érdekli, hogy az egyik kocsi 5,5l-t fogyaszt a másik pedig 10-et és az sem, ha a benzin ára felmegy 500 Ft fölé.
És ugyanezt az elvet alkalmazza a szerviznél az alkatrészekre is. Ad egy árat minden alkatrészre, amibe a Dacia talán belefér, de a BMW biztosan nem!
Nos, így néz ki jelenleg a fajlagos költség a 100%-os napelem pályázatnál.
Így már érthető mi is a gondja sok cégnek a napelemes pályázatban megállapított fajlagos költséggel?
Az a gond a fajlagos költséggel,
- hogy ha valaki kisebb, mondjuk 3kWp körüli rendszerre jogosult csak, akkor a kisebb méret miatt - bár a valós fajlagos költség nő - de ez a támogatásban nem érvényesül. A támogatás fajlagos költsége fix 3 és 5kWp-nél is. (Ezért van, hogy több cég egyszerűen meghatározza, hogy csak a maximális 5kWp-es napelem rendszerekkel foglalkozik. Mert így még bele tud valahogy férni a megadott fajlagos költségbe.)
- hogy eleve alacsonyra van véve, így az a cég aki minőségi alapanyagokkal dolgozik már nem fér bele. És, ha még a dolgozóit is korrekt módon, jól megfizeti és mindezt tisztán, nem zsebből csinálja, akkor még inkább kicsúszik a keretből.
- hogy amikor a pályázatban meghatározásra került, akkor az euro kb. 350 Ft volt. Jelenleg 370 Ft körül van és sejteni sem lehet, hogy amikor a kivitelező valamikor jövő nyáron belekezd a munkába mennyi lesz. (Ezért kényszerül egyre több kivitelező arra, hogy szerződés kiegészítést írasson alá a pályázókkal. A kiegészítés pedig arról szól, hogy az ajánlat xFt euro árfolyamig érvényes csak. Ha pedig felfelé változik az árfolyam, akkor azt az ügyfél köteles állni a megnövekedett költségeket. Így próbálják a kivitelezők védeni magukat egy komolyabb veszteségtől.)
- hogy bár a pályázat kiírása óta komoly változások történtek a napelem piacon, de azt a pályázat teljesen figyelmen kívül hagyja. (Ilyen változás például az, hogy a napelemek ára 30-50%-kal nőtt, egyik napról a másikra. És sok napelem típus még a növel áron sem beszerezhető. Vagy, hogy a napelem hiány miatt a disztribútorok kevésbé hiteleznek. Annak adják a napelemeket, aki a szállítmányt komolyabb előleggel lefoglalózza vagy előre kifizeti a teljes vételárat.)
- hogy az Ázsiából történő szállítás költségei is drasztikusan megnőttek. És itt a drasztikus szó 2-3-szoros árnövekedést jelent! De a pályázat ezt is figyelmen kívül hagyja.
- hogy a napelem rendszer telepítésének közel minden anyagi terhe, a kivitelező vállát nyomja. (Kevés pályázó tudja, hogy a napelem rendszerét első körben nem az állam, hanem a kivitelező cég finanszírozza meg. Majd miután minden rendben van az állam a maga komótos ütemében rendezi azokat a kivitelezői számlákat, amiket rendben lévőnek talál. Előleget csak minimális mértékben lehet a pályázat kivitelezéséhez felvenni. És ebből még komoly gondok lehetnek a kevesebb forgó tőkével rendelkező kisebb cégeknél. amikor a kivitelezésre kerül a sor.)
De mi a megoldás?
A telepítő cégek többsége keresi a megoldást a problémákra, de amíg a pályázat változatlan csak egy lehetőségük van. A fajlagos költség feletti részről külön szerződést kell írni, amiben a pályázó vállalja az összeg kivitelező felé történő rendezését.
Ezt a megoldást már a pályázat kiírása óta alkalmazzák a kivitelezők.
Ráadásul a pályázat kiíró engedélyével, mivel több cég is emailben kért állásfoglalást tőlük ezzel kapcsolatban.
Mi mindenesetre úgy látjuk, hogy a fenti problémák miatt a 100%-os napelem pályázat megfelelő alternatívája az Otthonfelújítási támogatás.
E két pályázat összehasonlítását itt tudja megnézni.