Miképpen kapcsolódik a COVID-19 az éghajlat változás elleni harchoz?
Egy ponton mindenképpen és ez a pont a pénz. Mert azok az euro száz milliárdok, amiket most felemészt a covid elleni harc, majd a vállalkozások és dolgozók támogatása, felélésre kerülnek. Azokból a pénzekből már biztosan nem épülnek környezetvédelmi beruházások. És nem kerülhetnek a lakossághoz sem ilyen célú felhasználásra. Még fontosabb tehát, hogy a vírushelyzet kezelését követően a kormányok hova irányítják az éghajlat változás kezelésére szánt pénzeket.
Már a COVID-19 első hulláma idején is a gazdasági újraindulás lehetőségei foglalkoztatta az energiaszektorban érintett vállalatvezetőket és politikai döntéshozókat. Az idei SolarPower Europe konferencia előadói arra hívták fel a figyelmet, hogy a koronavírus hullámainak elvonulását követően a napenergia stratégiai jelentősége még inkább fel fog értékelődni a nemzeti energiapolitikák alakításában. Az energiaátállási folyamat, a nemzeti energia- és éghajlat-változási tervek, valamint az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) mind kiváló eszközök a vészhelyzet utáni gazdasági fellendülés elősegítésére. A COVID-19 leküzdését követően újból szembe kell nézni a talán még a pandemiánál is komolyabb problémát jelentő éghajlat-változási kihívásokkal.
Az már most tisztán látható, hogy az egyik legjobb megoldási alternatívát a napelemes szektor jelenti, és amely egyben nagyszerű lehetőséget kínál a tiszta, fenntartható gazdasági növekedés és a hosszú távú foglalkoztatás megteremtésére. Több európai kormány már ma is partner ebben a törekvésben, és a közeljövőben még több uniós ország csatlakozása várható.
De mit is jelent ez a lakossági felhasználók számára?
Elsősorban azt, hogy a jövőben újabb támogatási programok fognak indulni a napelemes fűtés népszerűsítésére. Valamint ezzel párhuzamosan elhárulnak, vagy legalábbis enyhülnek a ma még olykor valóban meglevő bürokratikus akadályok is. Kormányzati szinten tehát várhatóan felgyorsulnak az engedélyezési folyamatok, könnyebbé válik a finanszírozáshoz való pályázati hozzáférés. Valamint az is várható, hogy széles körű lakossági tájékoztató kampányok fognak indulni a napenergia használatában rejlő pénzügyi előnyök tudatosítása céljából.
Mindezt az osztrák, dán, olasz, lett, luxemburgi, holland, portugál, spanyol és svéd környezetvédelmi miniszter által aláírt közös nyilatkozat is szentesíti, amely egyben sürgeti valamennyi uniós tagállamot az European Green Deal politikai keretének alkalmazására a gazdasági fellendülés irányadó mechanizmusaként.
A konferencia záródokumentuma szerint a COVID-19 válság rámutat egy fontos dologra. Még pedig a fenntartható energetikai megoldások alkalmazásának, és a dekarbonizált társadalom felé történő energia-átmenet felgyorsításának szükségességére.